Rönesans Döneminde yaşayan bilim insanı yahut sanatçı olsaydınız hangi alanda emekler yapmak isterdiniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.08.2020 tarih ve 22:36 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Rönesans Döneminde yaşayan bilim insanı yahut sanatçı olsaydınız hangi alanda emekler yapmak isterdiniz.

makale içerik

Rönesans Döneminde yaşayan bilim insanı yahut sanatçı olsaydınız hangi alanda emekler yapmak isterdiniz.
Kısa Linki Kopyala

Rönesans periyodu sanat ve mimari alanlarda olmasıyla birlikte kültürel alanda da meydana getirilen yeniliklerle kendini göstermiş dünyanın yüzünün değişimini sağlamıştır. Bir oldukça mühim bilim insanı değişik tarzda emekler üretmiş kendi hayal dünyasında ki eserleri ortaya koymaya çalışmışlardır. İtalya’nın arasında bulunan minik devletçiklerde açınma sürecine süregelen Rönesans hareketi öncelikle 15. Yüz yılda karşımıza çıkmaktadır. Avrupa da ise 16 .yüz senenin başlarında kesafet oluşturmuştur. Kelime anlamı yine doğuş, canlanış olan Rönesans orta çağda skolastik düşünceden sıkılan sanatçıların dini amaçlara hizmet etmenin haricinde da sanatın kullanılabileceğini ileri süre gelmiş bu hareketi başlatmışlardır. Rönesans hareketi dinin insan üstünde ki tesirini azaltmış bu zamanda doğaya üstünlük kurma düşüncesi çerçevesinde sanatın değişik amaçla kullanabileceği görüşü yayılmıştır.

 

Eğer Rönesans döneminde yaşıyor olsaydım fotoğraf alanında emekler yapmak isterdim. Resim çizmeye olan merakım görkemli çizilen tablolardan geliyor. Her adamın bir merakı olabilir. Benimkisi ancak merak değil aslında. Dahası hayranlık duyma diyebilirim. Hem mimari bir yapı mevzusunda başarı göstermiş olabileceğimi düşünmüyorum. Her insan başarı olabileceği durumları değerlendirmeli. Kişisel görüşüm. Kim ne kadar neye  eğilimli ve neyi yapmaktan hoşlanıyorsa onu yapmak için uğraşmalı. Zira başarısızlıklar her insanı üzer.

 

Anahtar Kelimeler : Rönesansperiyodusanat,ve,mimari,alanlardaolmasıyla,birliktekültürel,alanda,dameydana,getirilenyeniliklerle,kendini,göstermiş,dünyanın,y&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar