Sporun Faydaları Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.07.2020 tarih ve 01:12 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Sporun Faydaları Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Sporun vücudumuzda iki yönlü fayda sağlarız. Bunlardan birincisi fiziksel faydalar öteki de ruhsal faydalardır. Sporun bizim açımızdan yararları; spor yaptıkça, akciğerlerimizin esnekliği artmaktadır. Esnek bir akciğer ile her soluk alıp verdiğimizde bedenimize daha çok oksijen girmesini sağlayarak hücrelere daha çok oksijen akışı sağlamaktadır.Özellikle stresli ve gerilmiş olunan durumlarda artan oksijen ihtiyacımızı karşılamaya yönelik akciğerin, vücut sistemimize yardımcı verme kapasitesinin artması sağlığımız mühim katkı sağlamaktadır. Spor icra eden kişiler, stres altında iken kalp atış ritimleri spor yapmayanlara bakılırsa daha düşük düzeydedir. Kalp ritimleri oldukca yavaş yükselir. Buna mukabil vücudu spora alışık olmayan bir bireyin kalp ritmi ani halde yükselebilir.Yoğun stres altında, kavga yahut ani bir haberde adrenalin hormonu vücuda bolca oranda özgür bırakılır. Bunun cevabında kalp hızı dinlenme halinde birden yükselir. Kondisyon sahibi bir vücutta, adrenalin hormonunun özgür bırakılması kontrol altında olduğunda için kalp ritim temposu kontrol altındadır. Kalp atışlarının düşük kalabilmesi bilhassa şok halinde hissedilmektedir. Spor yapmak ani gelişecek stres altındaki vücut da oluşabilecek zararların önüne geçerek kalp krizi riskini en aza indirgeyecektir.Spor yaparken vücut endorfin hormonu salgılar. Sporun yarım saati itibari ile endorfin hormonu salgılanır. Endorfin vücuttaki işlevi morfini anımsatmaktadır. Doğal bir ağrı kesici ve yatıştırıcı niteliğindedir. Yorucu ve stresli bir iş gününü sonucunda spor yapmak, gün süresince stresin yarattığı etkilerden vücudunuzu arındırır.

Anahtar Kelimeler : Sporun,vücudumuzda,iki,yönlüfaydasağlarız.,Bunlardan,birincisifizikselfaydalarötekideruhsalfaydalardır.,Sporun,bizim,açımı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar