Tımar sisteminin bozulması Osmanlı Devletini hangi alanlarda negatif etkilemiş olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 21:24 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Tımar sisteminin bozulması Osmanlı Devletini hangi alanlarda negatif etkilemiş olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Tımar sisteminin bozulmasıyla beraber Osmanlı Devleti, ekonomik alanda, siyasal alanda, askeri alanda ve toplumsal alanda birçok zarara uğramıştır. Yıllardır zaman gelen bu sistemin kilo vermesi ve kalkma noktasına gelmesi bununla beraber pek oldukça olumsuzluğu da getirmesi oldukça normaldir aslında.Osmanlı Devleti tımar sistemi ile ekonomi, ziraat ve askerlik alanında büyük avantajlar sağlıyordu. Devletin ilerleyen yıllarında tımar sisteminin bozulması cevabında bu noktaların da hepsinde olumsuzluklar yaşandı. Örneğin ekonomik olarak tımarın bozulması, ziraat üretimlerini azaltmış ve bütçeye zarar vermiştir. Tımar yardımıyla devlet vergi hasılatı elde ederken, tımar bozulunca vergiler kesilmiştir. Devlet tımar yetkililerine gelirlerini geri vermek için maaş vermeye başlayınca gömü zarar görmüştür.Tımar sistemi yardımıyla ziraat yapanlar bununla beraber da asker yetişmesini sağlardı. Tımarlı sipahiler bu sayede yetiştirilirdi. Ancak tımar sistemi bozuk çıktığında askeri olarak tımarlı sipahilerin yetiştirilmesi durdu. Ordu kilo vermeye ve asker sayısı azalmaya başladı.Ayrıca tımar sistemi bozuk çıktığında tımar sahipleri vergilerini ödemeyi bırakıp, toprağı verimsizleştirdi. Köylerde ve kasabalarda toprak boş ve verimsiz kaldı. Gelir elde edemeyen tımar sahipleri iş bulabilmek için şehirlere göç etmeye başladı. Sonrasında ise şehirlerde nüfus artmaya başladı. Bu nedenle iç siyasal problemler ve işsizlik artamaya başladı.

Anahtar Kelimeler : Tımar,sisteminin,bozulmasıylaberaberOsmanlı,Devleti,,ekonomik,alanda,siyasalalanda,,askeri,alanda,vetoplumsalalanda,birçok,zarara,uğramıştır.,Yıllardır&nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar