Tımar sisteminin yararları nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.07.2020 tarih ve 00:24 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Tımar sisteminin yararları nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı Devleti zamanında sipahi askerler hizmetleri karşılığında tımar sistemi yardımıyla toprak sahibi olurdu. Tımar sistemi yardımıyla toprak işlenir ve asker yetiştirilirdi. Tımar; 19.999 akçeye kadar yıllık geliri olan dirlik arazilere verilen isimdir. Devlet sipahi askerlere tımar verir, tımar sahipleri de devlete hizmet verirdi. Bu tür hizmetlerin kolaylaşmasını elde eden tımar sisteminin hem ekonomik, hem siyasal bununla beraber toplumsal açıdan birçok faydası bulunmaktadır. Bu yararları şu şekildeki sıralayacak olursak şunlar söylenebilir:Tımar sistemi toprağın işlenmesini ve ürün elde edilmesi sağlardı.
Tımar sistemi, devletin tımarlarda meydana getirilen ziraat ve hayvancılık daha sonra gelir elde etmiş olduğu bir noktaydı. Devlet tımar sahiplerinden gelirlerine nazaran vergi alarak ekonomiye katkı sağlıyordu.
Savaş zamanları haricinde askerlerin işi olmayan ve gelirsiz kalmasına mukabil tımar yardımıyla askerlere iş ve gelir sağlanıyordu.
Tımar yardımıyla askerler gelir ve iş elde ederken, yeniden harp zamanları devlet askerlere maaş ödeme zorunluluğundan kurtuluyordu.
Göçebe yaşayarak düzensizliğe niçin olan Türkmenlerin tımar yardımıyla yerleşik hayata geçmeleri sağlanmıştır.
Tımar sistemi ile asker yetiştirilmesi ve ordunun güçlendirilmesi sağlanıyordu.
Devlet tımara verilen bölgelerde toprak güvenliği elde etmiş ve otoritenin korunmasını sağlayarak düzeni sürdürmüştür.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,Devleti,zamanında,sipahi,askerler,hizmetleri,karşılığında,tımar,sistemiyardımıylatoprak,sahibi,olurdu.,Tımar,sistemiyardımıylatoprak,işlenir,ve,asker,yetiştirilirdi...

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar