Tımarlı Sipahiler ile yeniçerilerin özellikleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 00:08 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Tımarlı Sipahiler ile yeniçerilerin özellikleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Tımarlı sipahiler; tımar sistemi ile kurulmuş askeri birliklerdir. Asılları Türk olan askerler, sistemin gereklerini yerine getirebilme amaçlı; toprakların yönetimini sağlarlar, köylüleri yönetirler, vergileri toplarlar, takım biçmeyen köylünün elinden toprağı geri alma yetkisine sahiptirler ve toplanılan vergilerler asker yetiştirirler. Ayrıca bulundukları bölge içinde ki güvenliği sağladıkları şeklinde her an muharebeye hazır beklerler.Yeniçeriler ise; Hristiyan ailelerin evlatlarından oluşuyor olması ile aslında Türk değildirler. Tek evladı olan ailelerden alınmaması da Osmanlı askeri sisteminin iyi niyetli oluşumundan kaynaklıdır. Hristiyan ailelerinden alınan bu çocuklar Müslüman ailelerin yanına verilir ve din kurallarının yanı sıra etik değerlerde öğretilirdi. 7 ila 10 yaş içinde ki çocuklar yetiştirilerek ondan sonra çömez ocağı ile eğitimlerini tamamladıktan sonrasında Osmanlı askeri yapısının mühim bir kısmını oluşturmuşlardır. Hemen her devre için tıpkı tımarlı sipahiler şeklinde muharebeye hazır bekletilen tertipli orduyu oluştururlar. Gelir kaynakları tımarlı sipahilerden değişik olup üç ayda bir ulufe ismi verilen maaşlarla geçinirler.Her iki askeri kolluk güçlerinin oluşumu Osmanlı askeri sisteminin yapısını oluştururlar. Özellikle cenk dönemlerinde ki başarıları ve değişik dallarda ki gelişmişlik alanlarına gore harpte yer almaları kazanmak arzusunda olan Osmanlı yönetimini sebebiyle lüzumlu görülmüşlerdir.

 

Anahtar Kelimeler : Tımarlı,sipahiler;,tımar,sistemi,ile,kurulmuş,askeri,birliklerdir.,Asılları,Türk,olan,askerler,,sistemin,gereklerini,yerine,getirebilme,amaçlı;,toprakların,yönetimini,sağlarlar,,k&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar