Türk-İslam zamanı içinde Kutadgu Bilig’in önemi nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.07.2020 tarih ve 01:25 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Türk-İslam zamanı içinde Kutadgu Bilig’in önemi nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Türk İslam edebiyatının günümüze ulaşmış ilk eseri olmasından ötürü Kutadgu Bilig’in önemi fazlaca fazladır. Kutadgu Bilig, günümüz Türkçesinde Mutluluk veren malumat anlamına gelmektedir. 11. Yüzyılda Karahanlı Uygur Türklerinden olan Yusuf Hacib tarafınca yazılmıştır. Karahanlı hükümdarı Tabgaç Uluğ Buğra Kara Han doğrusu Ebu Ali Hasan bin Süleyman Arslan’a atfen yazılmıştır. Hakaniye lehçesiyle yazılmış Türkçe eserdir. 1070 senesinde Yusuf Has Hacib eserini Doğu Karahanlı Devleti hükümdarı Buğra Han’a Türkçe olarak sunmuştur. Kutadgu Bilig eserinde;İnsanın toplumsal ve devlet yaşamındaki sorumlulukları
İdeal Türk devlet anlayışının iyi mi olması gerektiği
Dünya ve ahrette sevinçli olabilmek için iyi mi bir yaşam sürmek gerektiği şeklinde konulardan bahsedilmiştir.


İçerdiği konuların geneline bakılarak bir siyasetname olarak sınıflandırılmıştır. Türk İslam zamanı açısından en kıymetli önemi, eserde Türk İslam devletleri olarak adlandırılan milletlerin İslam kültürü ile Türk kültürünü iyi mi bir arada yürütebileceklerine dair detaylı bilgiler verilmesidir. Bu mevzuda malumat veren yegane eserler içinde yer almaktadır.Türk İslam tarihinde oldukca kıymetli alimler ve eserler bulunmaktadır. Sosyal, dini, kültürel ve siyasal alanda temel gösterilecek kadar kıymetli eserler vardır. Yusuf Has Hacib’e ilişik Kutadgu Bilig de bu eserlerdendir. Eserde devlet kurmaktan ülkü devlet adamı olmaya kadar oldukca değişik konulardan bahsedilmektedir. Görev alma durumlarının benimsenmesi, devlet idaresi ile alakalı ortaya koyduğu sistemler ve tembihler gelecek nesillerin yoluna fer tutmaktadır. Başuçu kitabı olarak değerlendirilecek bir eserdir.

Anahtar Kelimeler : Türk,İslam,edebiyatının,günümüze,ulaşmış,ilk,eseri,olmasındanötürüKutadgu,Bilig’in,önemifazlacafazladır.,Kutadgu,Bilig,,gü..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar