Türkiye Büyük Millet Meclisi ile alakalı neler biliyorsunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 09.08.2020 tarih ve 01:11 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi ile alakalı neler biliyorsunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Türkiye Büyük Millet Meclisi (özetlemek gerekirse TMBB), 23 Nisan 1920’de Osmanlı Devleti’nin İtilaf Devletlerine karşı göstermiş olduğu direniş mücadelesi esnasında Osmanlı Devleti’nin iç kesiminde ek olarak savunmuş oldukları durumun akıbetini beyan ederek Türk milletinin oluşturmuş olduğu irade ile kurulan ve tekrar aynı güçlerin haiz çıktığı Türk milletinin verdiği yetki ile yasama rolü icra eden Türkiye Cumhuriyeti’ne ilişik olan ve fer tutan laf ile “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” İlkesi ile yola çıkarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin varoluşunun ortaya çıkma deposu olmuştur.Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışından bugüne 98. Yıldönümünü kutladı… Meclis’in 23 Nisan 1920’den bu yana ne halde ve iyi mi kutlandığına dair birçok söylem ortaya iddaa atılmıştır. Kimileri Mustafa Kemal’in ancak söylev ve merasim ile açıldığını beyan eden taraf oldu kimi ise dini merasim ile cuma günü namaz, yakarış ile açıldığını beyan ettiler. 1970 ‘li dönemlerde açılışa tanıklık edenlerin dini törenlerin yapıldığını beyan ediyorlar. O güne ilişik Mustafa Kemal’in emri ile gösterilen belgenin özü emrin orijinali, kısa ismi ATASE olan askerî arşivde, şu demek oluyor ki Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüd Daire Başkanlığı’nda muhafaza ediliyor. İlk maddede yer edinen ise aşağıda özgün dilden Türkçeye çevrilmiş halini yayınlıyorum ve her şeyi beyan etmiş oluyor bu halde.“23 Nisan 1920 Cuma’ya rastlantı ettirmek ile o günün kutsal bigün olmasının ve açılıştan ilkin tüm milletvekilleri ile Hacı Bayram Velî Câmi-i Şerîfi’nde Cuma namazı kılınarak Kur’an’ın nurlarından ve salâttan feyz alınacaktır. Namazdan sonrasında sakal-ı şerif ve sancak-ı şerif taşınarak daireye gidilecektir. İçeriye girilmeden ilkin bir yakarış okunacak ve kurbanlar kesilecektir. Tören esnasında camiden Meclis’e kadar Kolordu Kumandanlığı tarafınca askerî birliklere hususi tertibat aldırılacaktır”.

Anahtar Kelimeler : Türkiye,Büyük,Millet,Meclisi,(özetlemek,gerekirseTMBB),,23,Nisan,1920’de,Osmanlı,Devleti’nin,İtilaf,Devletlerine,karşı,göstermiş,olduğu,direniş,mücad..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar