Türklerin İslamiyet’i Kabul Etmesinde Talas Savaşı’nın Önemi Nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.07.2020 tarih ve 01:20 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Türklerin İslamiyet’i Kabul Etmesinde Talas Savaşı’nın Önemi Nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Türkler tarihleri süresince muhtelif zaferlere imza atmış savaşçı bir millettir. Orta Asya topraklarında Çinlilere karşı oldukca sıkıntılı mücadeleler vermiş ve mühim savaşlarda yengi almıştır. Aynı zamanda Araplar da Çinli’lere karşı savaşmıştır. Araplar, Çinlilere karşı icra ettikleri mücadelelerde birtakım dönemlerde Türklerden yardım ve yardımcı almıştır. Türklerin İslamiyet’i kabul etmesinde 751 senesinde gerçekleşen Talas Savaşı müessir olmuştur. Çinliler doğudan batıya doğru ilerlemek istemektedir. Çin’in amacı, Batı Türkistan’da hakimiyet oluşturmak istemesidir. Batı Türkistan’daki Türkler Çin’e karşı Abbasilerin Horasan valisi Ebu Müslim’den yardım istemiştir. Bu vaziyet Çinlilerin ilerlemesini durdurmaya yetmemiştir. Bu ilerleme esnasında Talas Irmağının kıyısında Araplarla Çinlilerle karşılaşmıştır. Karluk ve Yağma Türkleri, Orta Asya’nın Çinlilerin egemenliğine girmesini istememektedir. Bunan ötürü Karluk ve Yağma Türkleri Arapların yanında yer almıştır. Talas Savaşı, Araplarla Çinliler içinde olmuştur.Türklerin Arapların yanında yer alması cevabında savaşı Araplar kazanmıştır. Talas Savaşı ve daha sonra Türkler Arapların kültüründen etkilenmiş ve İslam’ı kabul etmeye başlamıştır. Türkler metropoller kurmuştur. Araplar, Türklerin siyasal ve askeri gücünden müspet olarak etkilenirken, Türkler de Arapların dininden etkilenmiştir. Talas Savaşı neticesinde:Çinlilerin Orta Asya’yı hakimiyetleri dibine alması engellenmiştir. Orta Asya Türkleri üstündeki Çin baskısı sona ermiştir.
Uygurları güçlenmiştir.
Batı Türkistan’da yaşayan Türkler rahatlamıştır.
Öncelikle Karluk, Yağma ve Çiğil Türkleri olmak suretiyle Türkler gruplar halinde İslamiyet’i kabul etmeye başladılar.
Türkler tutsak alınan Çinlilerden kağıt imal tekniklerini öğrendiler.

Anahtar Kelimeler : Türkler,tarihlerisüresincemuhtelifzaferlere,imza,atmış,savaşçı,bir,millettir.,Orta,Asya,topraklarında,Çinlilere,karşıoldukcasıkıntılım&uu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar