Türklerin İslamiyeti kabul etmelerinin siyasal hayata tesirleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.07.2020 tarih ve 22:27 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Türklerin İslamiyeti kabul etmelerinin siyasal hayata tesirleri neler olabilir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Türkler 8.Yüzyıldan itibaren kitleler halinde İslamiyet’e girmişlerdir. Türkler tarih geçmişlerinde birçok dine inanmışlardır. En son inançları Gök Tanrı inancıdır. Gök Tanrı inancı İslamiyet’in Türkler tarafınca oldukca daha rahat kabul görmesini kolaylaştırmıştır. Gök Tanrı tektik ve her şeyin hakimidir. Gök Tanrı inanışının İslam inancındaki birleştirme inancı ve Allah’ın sıfatlarıyla çok fazla benzerlikleri vardır. Türkler Müslüman olduklarında kendi anane ve göreneklerinin büyük bir kısmını devam ettirmişlerdir. Çünkü bu anane ve görenekler İslam’a aykırı olan şeyler değildir. Türklerin İslamiyet’i kabul etmeleri ve Anadolu’ya doğru göç etmeleri neticesinde geçim kaynaklarını değiştirmişlerdir. Artık toprağı takım biçmeye başlamışlar, geçimlerini tarımdan elde etmişler ve böylece yerleşik hayata geçiş hızlanmıştır. Kırsalda yaşayan Türkler ziraat ve hayvancılıkla uğraşırken kente yerleşenler tecim ve el sanatları ile uğraşmaya başlamıştır.Yerleşik hayata geçen Türkler vakit arasında devletler kurmuş ve onları yönetmeye başlamışlardır. İslamiyet’i karar veren Türklerin alanları şunlardır:Dini konuda, yakarma şekilleri, ibadethaneleri değişmiş ve böylece yeni ibadethaneler oluşturmaya başlamışlardır. Eğitim kurumlarını İslam’ın öneri etmiş olduğu biçimde oluşturmuşlardır.
Sosyal alanda, yerleşik hayata geçilmiş, ziraat, el sanatları, tecim şeklinde yeni geçim kaynakları edinmişlerdir. Genel anlamda şer-i hukuk sistemi benimsenmiş ve hükümler şer-i hukuka gore verilmeye başlamıştır.
Ekonomik alanda, zekat ve sadaka şeklinde anlayışlar oluşmuştur.
Siyasi alanda, hilafet sistemi benimsenmiştir. Devlet yönetiminde İslam’ın koyduğu hükümlere dayanarak adil bir sistem oluşturulmuştur.

Anahtar Kelimeler : Türkler,8.Yüzyıldan,itibaren,kitleler,halinde,İslamiyet’e,girmişlerdir.,Türkler,tarih,geçmişlerinde,birçok,dine,inanmışlardır.,En,son,inançları,Gök,Ta..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar