Ülkelerin Siyasi Sınırları İle Doğal Sınırlar Arasında Nasıl Bir Bağlantı Olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 04.08.2020 tarih ve 22:04 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Ülkelerin Siyasi Sınırları İle Doğal Sınırlar Arasında Nasıl Bir Bağlantı Olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Zagros Dağları’nın Coğrafi Özelliklerini Göz Önünde Bulundurulduğunda Türkiye – İran Sınırının Belirlenmesindeki Etkisi Ne Olabilir?Tarihi dönemler içinde olup biten savaşlar ve bu savaşlar hemen sonra harbe katılan devletlerarasında bazı anlaşmalar imzalanmıştır. Genel olarak birbirlerine sınır halinde bulunan yada ortak bir noktadaki toprak parçası için harbe katılan bu devletlerarasında imza edilen anlaşmalarda siyasal sınırları tespit etme sürecinde iki bölge arasındaki naturel sınırların niteliği göz önüne alınmıştır. Oldukça belirleyici bir niteliğe haiz olan bu naturel sınırlar içinde dağ, çöl ve deniz şeklinde unsurlar yer almakta olup bilhassa yüksek dağların gerisinde yer edinen topraklara egemenlik sağlanması ve bu bölgelerin istenen biçimde korunması çok zor bir hal almıştır. Doğal oluşumların varlığı yardımıyla sınırlar içinde planlanan taslaklar üstünde değişim yapılmıştır.Türkiye ile İran devletleri içinde yer edinen ve çok stratejik bir öneme haiz olan Zagros Dağları ortalama olarak 1500 km uzunluğa haiz olup en yüksek noktasının yerden yüksekliği ise 5 bin 98 metre seviyesine ulaşmaktadır. İki ülke içinde meydana getirilen anlaşmalar doğrultusunda Türkiye için bu dağın gerisinde yer alabilecek bir toprak parçasına hakim olmak ve bu bölgede yaşayan halkın can ve mal güvenliğini korumak çok zor bir konum olacağı için Zagros dağı naturel sınır olarak kabul görmüştür. 1639 senesinde Osmanlı Devleti ile İran içinde imzalanan Kasr-ı Şirin antlaşması Cumhuriyet döneminden itibaren esas alınarak üstünde minik değişimler yapmak üzere halen geçerli sayılmaktadır. Böylelikle bölgede istenen refah ortamının sağlanması olası hale gelmiştir.

Anahtar Kelimeler : Zagros,Dağları’nın,Coğrafi,Özelliklerini,Göz,Önünde,Bulundurulduğunda,Türkiye,–,İran,Sınırının,Belirlenmesindeki,Etkisi,Ne,Olabilir?

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar