Uygurlarda nebat üslubunun ön plana çıkmasının nedeni ne olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.07.2020 tarih ve 01:10 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Uygurlarda nebat üslubunun ön plana çıkmasının nedeni ne olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hunlar ve Gök Türkler zamanında meydana getirilen fotoğraf sanatında hayvan üslubu öne çıkarken Uygurlarda nebat üslubunun ön plana çıkmasının nedeni ne olabilir?Hunların yaşamış olduğu göçebe hayatında hayvanlar her vakit ön plana çıkmıştır. Göçebe yaşamı yaşayanlar için hayvanlar fazlaca önemlidir ve göç ederken hayvanlarda göç ettirilir. Hunların fotoğraf sanatında hayvan figürü fazlaca baskındır. Öyle ki bu sanatta resimde hayvanın bütün inceliklerini resmedecek kadar ilerlemişlerdir. Geyik, kartal, at şeklinde bir sürü misal verilebilecek hayvan figürü fotoğraf sanatı için de çokça kullanılmıştır.Hunlar ve Göktürkler için hayvan üslupları hayvan savaşları resmedilmiştir. Dini inanış totem ve astrolojik olarak hayvan figürleri fazlaca önemlidir. Hayvanlar camia adına belli mesajlar semboller ve figürler içerir. Mesela at sembol olarak güçlülüğü anlatım eder. Bazı kazılarda ölen kişilerin yanlarında atları ile birlikte gömüldükleri görülmektedir.Dönemde hayvanlar hem ihtiyacı karşılamaya yönelik aynı zamanda sembol olarak ileti durumunda fazlaca biçimde resmedilmiş ve kullanılmıştır. Özellikle toplumsal hayatın en vazgeçilmezleri olmuşlardır. Türk kültüründe bilhassa göçebelikte hayvan figürü güç ve güçlü olmanın sembolüdür. Sanatçılarda bu kuvvetli güçlü olmanın sembolü olarak kullanılır. Göçebe yaşamı yaşamında hayvanların göç eden insanlara yardımı ve yaşamlarında iyi mi destek olduğu tarihte bilinir.Uygurlarda göçebe hayatı artık yerini yerleşik hayata bırakmıştır. Yerleşik hayata geçen Uygurlarda nebat üslubu daha da ön plana çıkmıştır. Çünkü göçebe yaşamında bitkiler fazlaca dikkatsizlik edilmiştir. Uygurların yeni dini inanışları ile beraber benimsemeye çalmış olduğu yerleşik hayata geçiş bitkilerle olan ilişkiyi daha da yakın hale getirmiştir.

Anahtar Kelimeler : Hunlar,ve,Gök,Türkler,zamanındameydana,getirilenfotoğrafsanatında,hayvan,üslubu,öne,çıkarken,Uygurlardanebatüslubunun,ön,plana,&cc..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar