Üzerinde yaşadığımız topraklarda geçmişte hangi uygarlıkların olduğunu araştıralım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 02.08.2020 tarih ve 00:25 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Üzerinde yaşadığımız topraklarda geçmişte hangi uygarlıkların olduğunu araştıralım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Şu an üstünde yaşadığımız Anadolu coğrafyası tarih içinde pek oldukca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bazıları aynı devre arasında komşuyken bazıları birbiri ardına kurulmuştur. Birçok devleti ve milleti bünyesinde barındırmış olan bu coğrafyada, pek oldukca kalıntı mevcuttur. Bu nedenle vatanımızda arkeolojik emek harcamalar sürdürülmektedir. Kurulan medeniyetler ve genel özellikleri şöyledir:Hititler: Milattan ilkin 2000-1190 içinde yargı devam eden Hititler, Kafkaslardan gelmiş ve Kızılırmak civarına yerleşmişlerdir. Tarihteki ilk yazılı antak kalma olarak geçen Kadeş antlaşmasını Mısır ile imzalamıştır. Çevreden gelen akınlar yüzünden dağılmış ve Pers egemenliğine girmişlerdir.


Frigyalılar: İç Anadolu’ya yerleşmişler ve M.Ö. 1200-676 yılları içinde medeniyetlerini yaşamışlardır. Başkentleri olan Gordion isminde şehir, şimdiki Ankara’dır. Krallıkla yönetilmişlerdir. Çok tanrılı bir iman sistemleri vardır ve ticaretleri gelişkindir. Anıt mezarları vardır. Fabl türü eserlerin doğmasına katkıda bulunmuşlardır.


Lidyalılar: M.Ö. 1200-546 yılları içinde mevcudiyet göstermiş ve Gediz ile Menderes kıyılarına yerleşmişlerdir. Ticarette ve denizcilikte ilerlemişlerdir. Parayı gören ve kullanan ilk uygarlıktır. Yunan tanrılarına tapmaktadırlar. Düzenli bir orduları yoktur. Varlıklarına Persler son vermiştir.


Urartular: M.Ö. 800-500 yılları içinde tarih sahnesine çıkan Urartular, Doğu Anadolu bölgesindeki uygarlıklardandır. Başkentleri şimdiki Van vilayeti olup adı Tuşpa’dır. Maden işlemeciliğinde ustalaşmışlardır. Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için sulama kanalları açmışlardır. Bu uygarlığa Med’ler son vermiştir.


İyonyalılar: M.Ö. 1200-700 yılları içinde varlığını sürdüren uygarlık, Yunan topraklarından kaçan Akarların Anadolu’ya gelmesiyle kurulmuştur. Şehir devletleri gibi yönetilmişlerdir. 12 ayrı şehirleri vardır. Siyasi birlik ve merkezi otoriteden laf edilemez. Deniz ticareti yaptıklarından bilim ve sanat alanında ileridirler. Ayrıca Akdeniz ile Karadeniz’de koloni kurmuşlardır. Perslerin ve Romalıların idaresine girerek silinmişlerdir.

Anahtar Kelimeler : Şu,anüstündeyaşadığımız,Anadolu,coğrafyası,tarihiçindepekoldukcamedeniyete,ev,sahipliği,yapmıştır.,Bazıları,aynıdevrearasındak..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar