Vakıflar Toplumun Birlik ve Beraberliğine Ne Gibi Katkılar Sağlamış Olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 31.07.2020 tarih ve 21:53 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Vakıflar Toplumun Birlik ve Beraberliğine Ne Gibi Katkılar Sağlamış Olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Osmanlı Devletinde vakıflar gerek yardımlaşma amaçlı gerekse birlik ve beraberliği güçlendirmek amaçlı kurulmaktaydı. Osmanlı Devletinde vakıf işini çoğu zaman kadın sultanlar üstlenmekteydi. Kadınlar topluluğun sosyalleşmesi açısında büyük ehemmiyet taşıyordu. Bu vakıfların kurum amacı, insani değerlerin geliştirilmesi ve yüceltilmesi, insanlığın geliştirilmesi, hizmet alanlarının geliştirilmesi yolu ile daha çok kişiye hizmet verilmesidir. Kurulan vakıflar, tahsil, ulaşım, hukuk ve hizmet alanlarında hizmet vermekteydi.Baktığımızda kurulan vakıfların hizmet alanları genişledikçe daha oldukça adamın bir araya geldiğini görmekteyiz. Bunun cevabında insanların birlik ve beraberliğinin geniş kitleleri kapsadığı görülmektedir. Kurulan vakıflar, imkanı olmayan kimseleri tespit edip lüzumlu yardımı yapmaktaydı. Eğitim almak isteyen kişilere basit tahsil imkanı sunmaktaydı. Yapılan vakıf işleri tamamen gönüllü olup, karşı taraf ile menfaat ilişkisi bulunmamaktaydı. Böylece itimat arasında birbirine yardımcı olarak yaşayan bir topluluğun ortaya çıkması sağlanmaktaydı. Osmanlı Devletinde vakıfların sağlamış olduğu yararlar:

 

  • Eğitim gelişmesine katkı sağlamıştır.
  • Sağlık hizmetinin gelişmesine katkı sağlamıştır.
  • Kültürel hizmetlerin gelişmesine katkı sağlamıştır.
  • İnsanların birbirleri ile yardımlaşmasını sağlamıştır.
  • Ulaşım hizmetlerinin gelişmesine katkı sağlamıştır.
  • Toplumun büyük seviyede birlik ve birliktelik arasında bulunmasına katkı sağlamıştır.
  • Halkın toplumsal refahının, ekonomik refahının oluşmasına katkı sağlamıştır.
  • İnsanı yardımların oluşması ve artmasına katkı sağlamıştır.
  • Birçok alanın (dini, iktisadi, siyasi) gelişmesine katkı sağlamıştır.

Anahtar Kelimeler : Osmanlı,Devletinde,vakıflar,gerek,yardımlaşma,amaçlı,gerekse,birlik,ve,beraberliği,güçlendirmek,amaçlı,kurulmaktaydı.,Osmanlı,Devletinde,vakıf,işiniçoğu,zaman..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar