Yeni Türk Devleti’nde 1. Meclis’in özelliklerini açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 08.08.2020 tarih ve 02:00 saatinde Tarih kategorisine yazıldı. Yeni Türk Devleti’nde 1. Meclis’in özelliklerini açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Yeni bir seviye ve bu yeni düzeni dizginlemek amacı ile açılan 1. Meclis içinde ne olduğu Türk tarihinde yeni bir devre açan I. TBMM son aşama mühim özelliklere sahipti. Bu özelliklerinden kimilerini şu şekildeki özetleyebiliriz:TBMM, bir kurucu meclistir. I. Dünya Savaşı’ndan sonrasında emperyalist ülkelerin kıskacı dibine giren Anadolu Türklüğü, I. TBMM’nin çatısı altında yeni Türk devletini, ulus iradesine dayanarak oluşturmayı başarmıştır.


TBMM, ulus iradesine dayandığı, ulusal hakimiyet ilkesini esas almış olduğu için demokratik karakterli bir meclistir.


Büyük özveriler ve zor şartlar altında toplanan I. TBMM, meclis üstünlüğü ilkesine yer vermekle, kendinden üstün hiç bir güç tanımamıştır. Bu yönüyle ulus iradesinin tam egemenliğini sağlamıştır.TBMM, mucizevi yetkilere haiz bir meclistir. Bu nedenle yasama, yürütme ve hüküm enerjisini kendinde toplamıştır.


TBMM, Millî Mücadele’nin sonuna kadar sürekli ve tertipli çalışmış, vatanın ve milletin kurtuluşunu her şeyin üzerinde tutmuştur. Bu yönüyle de idealist bir meclistir.


TBMM, Anadolu’muzu işgal eden emperyalist devletlere karşı savaşan ve yurdumuzu düşmanlardan temizleyen bir harp meclisidir.


23 Nisan 1920’de oluşturulan I. TBMM, seçim kararının alındığı 1 Nisan 1923 geçmişine kadar ortalama üç sene vazife yapmıştır. Bu üç senelik dönemde TBMM Kurtuluş Savaşı’nı kazanmış, yurdumuzu düşmanlardan temizlemiş ve yeni Türk devletinin temellerini atmıştır.

Anahtar Kelimeler : Yeni,birseviyeve,bu,yeni,düzeni,dizginlemek,amacı,ileaçılan1.,Meclisiçinde,ne,olduğuTürk,tarihinde,yeni,birdevreaçan,I..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar