Oltu Taşı

Bu yazı Nur Avlar tarafından 28.03.2023 tarih ve 22:24 saatinde Taşlar kategorisine yazıldı. Oltu Taşı

makale içerik

Oltu Taşı
Kısa Linki Kopyala

OLTU TAŞI

Oltu taşı, genel olarak Erzurum şehrinin, oltu ilçesinin kuzeydoğu kesimine yakın yerlerlerde çıkan yarı değerli taş sınıfına girmektedir.İşlenmesi kolay olduğundan dolayı genellikle tesbih, takı , kolye vb. aksesuar yapımında kullanılmakadır.Oltu taşı adını ilçesinden almaktadır.Oltu taşı bir karbon bileşimi olup linyit taşıdır.Latincede jayet olarak geçer.

Kolay işlenebilen hava ile temas ettiğinde sertleşen işlendikçe parlayan, kullanıldıkça ağırlaşan bir yapıya sahiptir.Akik ametist oniks vb. taşlar kadar ağırlığı olmayan bir taştır.

Genellikle siyah olan koyu kahverengi ve koyu yeşil renklere sahiptir.

Oltu taşlarının en çok kullanıldığı yerler sigara ağızlıklarıanahtarlıklar, broşlar, kolyeler, küpeler ve en çok tesbih yapımında kullanılmaktadır.

Oltu taşlarının üzerine gümüş veya altın kullanarak motifler (desenler) işlenir.Böylece daha kaliteli özel ürünler elde edilir.Ayrıca bu işçilik taşın değerini oldukça artırır.

Oltu taşını yer altından çıkarmanın zor olduğu kadar, işlenme safhasıda hem zor hem emek isteyen bir iştir.İşlemelerin ve kakmalarının göz kararı ile tek tek delinip gümüş teller ile çakılması ve kesilip törpülenmesi zımpara ve keçe ile parlatılmasıyla en güzel halini almaktadır.Bu maharetli işleri Erzurum'da çekirdekten yetişen ustalar hakkını verebilmektedir.

 

   Oltu madenlerinin bulunduğu bölgeler sapa ve dik yerler olduğundan dolayı ulaşım güçtür, bu yüzden çıkarılma safhası oldukça zorludur. Kazma, kürek ve murç benzeri ilkel aletlerle çıkarma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Açılan ocakların çapı ise yaklaşık 70-80 santimetre civarındadır. Ocak eğimleri diktir ve belirli bir derinlikten sonra çıkan hafriyatın uzun mesafelerde zor şartlar altında dışarı taşınması söz konusudur. Rezervin azlığı ve çıkarım zorluğu oltu taşının kıymetini artırmaktadır.

Anahtar Kelimeler : OLTU,TAŞI, Oltu,taşı,,genel,olarak,Erzurum,şehrinin,oltuilçesinin,kuzeydoğu,kesimine,yakın,yerlerlerde,çıkan&n..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar