ABD'de sosyal medya yasaklarına yasak geldi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 25.05.2021 tarih ve 07:27 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. ABD'de sosyal medya yasaklarına yasak geldi

makale içerik

ABD'de sosyal medya yasaklarına yasak geldi

ABD'de sosyal medya yasaklarına yasak geldi

ABD'de sosyal medya şirketlerinin siyasi kişileri engellemesi yasaklandı. Bir eyalette imzalanan yasaya göre Facebook, Twitter ve Instagram gibi şirketler yaydıkları mesajlar nedeniyle kimseyi engelleyemeyecek.

Donald Trump'ın hesaplarının kapatılmasıyla başlayan sosyal medya şirketlerinin gücü tartışmasında önemli bir adım atıldı. 

ABD’de Florida Valisi Ron DeSantis, siyasi adaylara yasak getirmesi durumunda sosyal medya şirketlerine ceza öngören eyalet yasasını imzalayarak yürürlüğe koydu.

DeSantis, eyalet meclisinden geçen yasanın Silikon Vadisi elitlerine karşı bir hareket olduğunu belirterek, "ABD genelinde solcu medya ve büyük şirketler tarafından muhalif seslerin bastırılmaya çalışıldığını görüyoruz." ifadesini kullandı.

Yasa, sosyal medya şirketlerinin kuralları ihlal etmeleri halinde siyasi adayların hesabını 14 güne kadar askıya alabileceğini ancak süresiz olarak kapatamayacağını veya yasaklayamayacağını belirtiyor.

Yasanın ihlal edilmesi halinde, eyalet seçim komisyonunun söz konusu sosyal medya şirketine, eyaleti temsil eden adaylar için günlük 250 bin, diğer yerel adaylar için de 25 bin dolar para cezası verebileceği kaydediliyor.

Ülkede ilk örnek olarak gösterilen ve sosyal medyada yasaklamaları yasaklayan söz konusu yasanın diğer eyaletlere de model olabileceğine dikkat çekiliyor.

6 Ocak Kongre baskınından sonra Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya devleri, 3 Kasım 2020 seçimleri hakkında asılsız yalanlar yaydığı ve halkı isyana teşvik ettiği gerekçesiyle eski Başkan Donald Trump’ın hesaplarını kapatmıştı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar