ABD sesten 5 kat hızlı füzeyi test etti

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 29.09.2021 tarih ve 09:34 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. ABD sesten 5 kat hızlı füzeyi test etti

makale içerik

ABD sesten 5 kat hızlı füzeyi test etti

ABD sesten 5 kat hızlı füzeyi test etti

Rusya'nın ardından ABD'de yeni hipersonik füzesini test etti. Raytheon tarafından geliştirilen scramjet motorlu füze saatte 6 bin 200 kilometre hıza ulaştı. Bu yeni füzenin sesten beş kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Ülkeler arasındaki silah yarışı devam ediyor. Uzun yıllardır ABD ve Rusya arasında daha gelişmiş silahı yapmak için kıyasıya bir rekabet tüm dünya tarafından bilinen bir gerçek.Amerika Birleşik Devletleri'nde silah geliştiren Raytheon şirketi yeni bir füze denemesinin başarıyla sonuçlandığını duyurdu.Scramjet motor teknolojisiyle çalışan füze hava 6 bin 200 kilometre hıza ulaştı. Bu sürat füzenin sesten beş kat daha hızlı olduğunu anlamına geliyor.Öte yandan füzenin bir saniyete katettiği mesafe ise 1.7 kilometrenin üzerinde.Raytheon füzeyi hava aracıyla yukarı çıkardı. Füze ardından havada bırakıldı. Daha sonra füzenin itici motorları ateşlendi ve füze böylece bütün ivmelenmesini yatay olarak gerçekleştirdi.Rusya bir süredir Tsircon füzesini geliştiriyor. Raytheon'un ardından Rus resmi haber ajansı TASS'tan Tsircon'un başarıyla gemiden fırlatıldığı haberi geçti.  TASS'taki verilere göre Tsirkon'un bir sonraki testleri kasım ayında başlayacak.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamada Tsircon füzelerin yenilmez ve rakipsiz olduğunu ööne sürmüştü.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar