Apple CEO'su Tim Cook mahkeme kürsüsünde

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 24.05.2021 tarih ve 12:40 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. Apple CEO'su Tim Cook mahkeme kürsüsünde

makale içerik

Apple CEO'su Tim Cook mahkeme kürsüsünde

Apple CEO'su Tim Cook mahkeme kürsüsünde

Epic Games ve Apple'ın mahkemeye taşınan savaşında CEO Cook, kürsüye çıktı. Hem yargıç hem Epic Games avukatları Tim Cook'u zorladı.

Epic Games ile Apple arasında devam eden davada, Apple’ın CEO'su Tim Cook federal mahkemede tanık sandalyesine oturarak ifade verdi.

Apple’ın tekelleşme iddiaları ile Fortnite’ın yapımcısı Epic Games tarafından suçlandığı mahkeme sürecinin ay sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Epic Games, Apple’a ait uygulama mağazası App Store’un komisyon oranlarından şikayet ederek Fortnite için ayrı bir ödeme sistemini devreye almış ve Apple da Fortnite’ı uygulama mağazasından kaldırmıştı.

Bu noktada Epic Games’in açtığı dava Mayıs ayında başlamıştı.
Tim Cook mahkemede soruşturma sırasında uygulama mağazasına dair yaptığı açıklamada, App Store’u kontrol altında tutarak iPhone’ların güvenliğini de sağladıklarını belirtti.Cook uygulama mağazasının gelirleri hakkında sorulan soruya, “Uygulama mağazasının gelirlerini ayrı raporlamıyoruz, kâr edip etmediğini bilmiyorum, kâr ediyor olabilir ancak gelirleri ayrı raporlamadığımız için kesin bir bilgi sunamam” dedi.

YÜZDE 30 KOMİSYON

Apple Store'da alternatif ödemeye izin vermeyen Apple, bütün satınalmaların yüzde 30'unu komisyon olarak kesiyor. Cook mahkemede, Apple kullanıcılarının ödeme konusunda seçim hakkı olmadığı iddialarına ilişkin, "Birçok Android modelini ya da iPhone'u seçme konusunda tercih hakları var diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, Tim Cook'a uygulama geliştiricilerinin yüzde 40'ının App Store'dan memnun olmadığına yönelik bir anketin sonuçlarını sordu. Tim Cook ise bu araştırmadan haberdar olmadığını ama haftalık yeni uygulama başvurularının yüzde 40'ını geri çevirdiklerini söyledi. 

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar