Apple, iOS 15'i tanıttı: iPhone'larda neler değişti?

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 08.06.2021 tarih ve 08:23 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. Apple, iOS 15'i tanıttı: iPhone'larda neler değişti?

makale içerik

Apple, iOS 15'i tanıttı: iPhone'larda neler değişti?

Apple, iOS 15'i tanıttı: iPhone'larda neler değişti?

Apple WWDC 2021'de başta iOS 15 olmak üzere birçok değişiklik tanıttı. iOS 15'e bir dizi yeni özellik geldi. İşte iOS 15'e gelen güncellemeler, sistemin geleceği iPhone modelleri ve çıkış tarihine dair son bilgiler...

Apple'ın merakla beklenen Worldwide Developers Conference (Dünya Geliştiriciler Konferansı, WWDC 2021) dün yapıldı.Etkinlik corona virüs nedeniyle geçen yıl da olduğu gibi 2021'de de internetten düzenlendi. Apple'ın bu etkinlikteki en büyük bombası iOS 15 oldu.Apple'ın yazılım mühendisliği bölümünün başkan yardımcısı Craig Federighi, iOS 15'teki yenilikleri aktardı.FACETIME DEĞİŞİYOR Apple geçen sonbaharda duyurduğu uzaysal ses sistemi (spatial audio) yeni iOS 15'le birlikte Facetime'a geliyor. Apple'ın görüntülü konuşma platformu Facetime'da etkileşimin gerçekliği artırılacak.Şirketin iddiasına göre konuştuğunuz biriyle aynı odada gibi hissedeceksiniz. Konuşanın telefona konumu sizin ekranınızda bir ikon olarak çıkacak ve sesi bulunduğu pozisyona göre sürekli olarak değişecek.Ayrıca makine öğrenmesiyle desteklenen Facetime dışarıdaki sesleri engelleyece ve çok net bir iletişime aracılık edecek.Son olarak FaceTime'a SharePlay adındaki bir özellik getiriliyor. Böylece biriyle konuşurken bir müzik ya da film paylaşımı yapabileceksiniz. Apple, şu anda bu özellik için Disney Plus, Hulu ve HBO Max'le iletişime geçtiklerini belirtti.FOTOĞRAFLAR VE BİLDİRİMLER DEĞİŞİYORiOS 15, grup sohbetlerinde fotoğraf paylaşımına kolaj özelliği getirilecek. Apple News bölümünde ise sizinle paylaşılan bağlantılar ayrıca listelenecek. Aynısı fotoğraflar bölümünde de olacak ve size gönderilen fotoğrafları ayrıca görebileceksiniz.Bildirimler de yeniden tasarlandı. Gönderen kişinin fotoğrafı ya da uygulamanın ikonu daha büyük olacak. Ayrıca Apple biriken bildirimler için bildirim özeti özelliğini de çıkartacak.Son olarak Focus adı verilen yeni özellikle Apple odaklanmayı artırmayı amaçlıyor. Focus (Odak) adı verilen bu özellik gereksiz gördüğü bildirimleri sessize alacak. Eğer telefonu iş moduna alırsanız iş e-postaları vb. bildirimler dışında diğerleri sessize alınacak.APPLE WALLET'E KİMLİK EKLENEBİLECEKApple Wallet'e binanızın açılış kodunu ekleyebileceksiniz. Aynı zamanda gittiğiniz bir otelde odaya giriş kartını iPhone'a aktarabileceksiniz.Apple, Hyatt Hotel zinciriyle bu konuda görüştüklerini aktardı. Ayrıca kimliğinin şifreli bir kopyasını da Apple Wallet'ta tutabileceksiniz.HARİTALAR VE HAVA DURUMUApple, haritalar ve hava durumu uygulamalarında da değişikliğe gidiyor. Hava durumu uygulamasında tasarım değişecek ve uygulamanın grafikleri hava durumuna göre farklılaşacak. Yeni gece modu gelecek ayrıca 3D modellemeler daha sık kullanılacak.IOS 15 NE ZAMAN TANITILACAK Yeni iOS'un tam olarak ne zaman tanıtılacağı netleşmedi. Ancak Apple'ın konferansından ortaya çıkan sonuç iOS 15'in sonbaharda kullanıma sunulacağını gösteriyor.HANGİ MODELLERE GELECEK?iPhone 6s and 6s PlusiPhone SE (1st gen)iPhone 7 and 7 PlusiPhone 8 and 8 PlusiPhone XiPhone XS and XS MaxiPhone 11iPhone 11 Pro and 11 Pro MaxiPhone 12 mini and iPhone 12iPhone 12 Pro and iPhone 12 Pro MaxiPhone SE (2nd gen)iPod touch (7th gen)

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar