Astronotların diğer gezegenlerde kullanması için motosiklet tasarlandı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 20.10.2021 tarih ve 12:07 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. Astronotların diğer gezegenlerde kullanması için motosiklet tasarlandı

makale içerik

Astronotların diğer gezegenlerde kullanması için motosiklet tasarlandı
Kısa Linki Kopyala

Astronotların diğer gezegenlerde kullanması için motosiklet tasarlandı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA), Apollo 15 komutanı Dave Scott ve astronot arkadaşı Jim Irwin'in Ay yüzeyinde 3 saat geçirmesini sağlayan bir arazi aracı göndermesinden bu yana 50 yıl geçti. Ancak, bu on yılın sonunda Ay’ a dönme planları (Ay yüzeyinde yürüyen ilk kadını göndermek de dahil) devam ederken, insanların Dünya'nın tek doğal uydusunda kullanacağı bir sonraki ulaşım yöntemi ne olacak? Almanya’da bir şirket geleceğin astronotlarının diğer gezegenleri 15km/s hızla dolaşmasını sağlayacak bir motosiklet tasarladı.

Alman motor tasarım şirketi Hookie'den Nico von Hookie adlı bir mühendis Dünya’nın uydusu Ay ve diğer gezegenlerin yüzeyinde kullanılabilecek bir motosiklet tasarladı.Araca, uzayın aşırı zorlu  koşullarında hayatta kalabilen mikroskobik "su ayısı"ndan esinlenerek "Tardigrade" adı verildi.Tardigrade’ın ultra hafif malzemeler kullanılarak üretildiği ve 134 kilogram ağırlığa sahip olduğu belirtildi.Tasarımcılar, motosikletin  "astronotların herhangi bir engele meydan okumasına" olanak tanıyan, alüminyum bir kafese monte edilmiş değiştirilebilir havasız karbon lastiklere sahip olduğunu açıkladı.Ayrıca, sürücülerin çeşitli ekipman türlerini yanlarında taşıyabilecekleri aktarıldı.Bununla birlikte elektrikle çalışan ve 110 km pil menziline sahipmotorsikletin Rus tasarımcı Andrew Fabishevskiy'in bir eskizinden esinlenerek üretildiği aktarıldı.Hookie’den yapılan açıklamada, “Bu tamamen fantastik uzay aracının gerçekleştirilmesiyle, geleceğimizle ilgili soruları da gündeme getiren bir düşünce deneyine yapmak istiyoruz: Dünya’nın sınırlarının ötesinde yaşam nasıl olurdu?” denildi.Öte yandan, motorsiklet henüz Ay’a ulaşamayacak. Bunun yerine Los Angeles California'daki Petersen Otomotiv Müzesi'nde sergileniyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar