Galaksilerin şimdiye kadarki en ayrıntılı fotoğrafları çekildi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 18.08.2021 tarih ve 13:39 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. Galaksilerin şimdiye kadarki en ayrıntılı fotoğrafları çekildi

makale içerik

Galaksilerin şimdiye kadarki en ayrıntılı fotoğrafları çekildi

Galaksilerin şimdiye kadarki en ayrıntılı fotoğrafları çekildi

Bilim insanları, Düşük Frekans Dizisi (LOFAR) teleskopu yardımıyla evrenin derinliklerini hiç olmadığı kadar detaylı bir şekilde görüntülendi. Normalden çok daha yüksek bir çözünürlüğe sahip olan fotoğraflar, galaksilerin iç işleyişini benzeri görülmemiş ayrıntılarla ortaya koyuyor. Araştırmacılar, fotoğrafların galaksilerin nasıl evrimleştiğine dair anlayışımızı değiştireceğini söyledi.

Bilim insanları, uzayın derinliklerinde galaksilerin şu ana kadarki en ayrıntılı görüntülerini yakalayarak paylaştı.İngiltere'deki Durham Üniversitesinden Dr. Leah Morabito'nun ekibi, yürüttüğü çalışmada normalden çok daha yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalayarak galaksilerin iç işleyişini benzeri görülmemiş ayrıntılarla ortaya koydu.Çalışmada, 9 Avrupa ülkesindeki 70 binden fazla 1 metrelik antenlerin birbirine bağlanmasıyla görüntülerin çözünürlüğü önemli ölçüde iyileştirildi.Manchester Üniversitesinden Dr. Neal Jackson, elde edilen ayrıntılı görüntülerin, galaksilerin bir yıldız koleksiyonundan çok daha fazlası olduğunu ortaya koyduğunu kaydederek galaksilerin, kara deliklerden güç alan dinamik güneş ve gezegen yapım fabrikaları olduğuna işaret etti.Jackson, "Galaksi evrimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, tam ortadaki kara deliği anlamamız gerektiği çok açık bir şekilde ortaya çıktı çünkü galaksilerin nasıl evrimleştiği üzerinde oldukça temel bir etkiye sahip gibi görünüyor" diye konuştu.Araştırmacılar, yeni görüntülerin kara deliklerin yıldız ve gezegen oluşumundaki rolü hakkında daha fazla fikir verebileceğini belirterek bunların galaksilerin nasıl evrimleştiğine dair anlayışı değiştireceğini söyledi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar