Gelecek için hayati öneme sahip: Petrolü ve dizel yakıtı temizleyebilen yeni bakteri türleri keşfedildi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 27.08.2021 tarih ve 16:48 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. Gelecek için hayati öneme sahip: Petrolü ve dizel yakıtı temizleyebilen yeni bakteri türleri keşfedildi

makale içerik

Gelecek için hayati öneme sahip: Petrolü ve dizel yakıtı temizleyebilen yeni bakteri türleri keşfedildi
Kısa Linki Kopyala

Gelecek için hayati öneme sahip: Petrolü ve dizel yakıtı temizleyebilen yeni bakteri türleri keşfedildi

Bilim insanları Kanada'nın kuzey kutup dairesinde kalan sularında petrol ve dizeli biyolojik olarak ayrıştırabilen bakteri türleri keşfetti. Söz konusu keşif, dünyanın son birkaç yıldır petrol sızıntılarından kaynaklanan çevre felaketleriyle mücadele ettiği düşünüldüğünde büyük bir önem taşıyor. Çünkü bu bakteriler gelecekteki olası petrol kazalarında acil müdahale yöntemi olarak kullanılarak, can kayıplarının ve büyük ekonomik maliyetlerin önüne geçilmesini sağlayabilir.

Calgary Üniversitesi'ndeki bilim insanları, Kuzey Kutbu'nun buzlu sularında, bölgedeki bir petrol sızıntısına temizlemeye yardımcı olan  "beklenmedik" mikroplar buldular..Bilim insanları Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan Labrador Denizi'nde yaşayan ve mevcut fosil yakıtları parçalayabilen bakteri türlerini Paraperlucidibaca, Cyclocasticus ve Zhongshania olarak adlandırdı.  Çalışmanın bulguları Applied and Environmental Microbiology dergisinde yayınlandı.Çalışmanın yazarlarına göre bu bakteriler okyanusu temizliyorlar ve çevredeki yerli topluluklar için hayati bir kaynak olarak kalmasını sağlıyorlar.Araştırmanın ortak yazarı Dr. Casey Hubert, kendisini Arktik’te büyüyen petrol kirliliğine karşı Sean Murphy adlı bir öğrencisinin uyardığını söyledi. Bölgede büyüyen Murphy, Newfoundland ve Labrador halkının açık deniz petrolüyle olan karmaşık ilişkisini fark ettikten sonra çalışmayı başlattı.Buna göre petrol sondajı halka ekonomik olarak çeşitli faydalar sağladı ancak 2010 yılında meydana gelen Deepwater Horizon petrol sızıntısı bölgedeki hayvanlara zarar verdi, insanların hastalanmasına yol açtı.  apılan çalışma kapsamında bilim insanları, Arktik deniz yatağının en üst birkaç santimetresinden gelen çamuru bir şişe içinde  yapay deniz suyu ve ham petrol ile birleştirerek petrol sızıntısını temizlemeye çalıştı. Deneyler, Labrador Denizi'ndeki sıcaklığa yaklaşmak için 4 derecede yapıldı ve ne olacağını görmek için birkaç hafta bırakıldı. Dr. Hubert, "Simülasyonlarımız, doğanın petrol sızıntısına ilk defa nasıl müdahale ettiğini gösterdi” dedi.Bilim insanları, ister Kuzey Kutbu'nda ister başka bir yerde olsun, tüm çevre felaketlerine karşı yapılabilecek en iyi şeyin önlem almak olduğunu söyledi. Ancak, acil bir durumda devreye girebilecek müdahale planları da oldukça önemli.İsrail hükümetinin, bu yılın başına kıyılarında büyük bir petrol sızıntısı temizliği için “hazır olmadığı” görüldü. Şubat ayının sonunda Akdeniz’de bir yük gemisinden petrol sızıntısı meydana geldi. Sızan petrol, İsrail’in neredeyse tüm Akdeniz kıyılarında kirliliğe neden oldu. Ardından İsrail Sağlık, İçişleri ve Çevre Koruma Bakanlıkları, büyük bir petrol kirliliğin ardından halkın bir sonraki duyuruya kadar ülkenin tüm plajlarından uzak durmasını istedi.2020’de ise ada ülkesi Mauritius'ta, Japon yük gemisinden sızan en az bin ton petrol Hint okyanusuna boşaldı.Ada halkı, petrolü temizleyebilmek için insan saçı ve yapraklardan yüzen setler yaptı. Halk, saçlarını gönüllü olarak keserek, setlerin yapabilmesi için bağışladı.Söz konusu olay bölgedeki ekosistem üzerinde büyük bir tahribata neden oldu.Dr. Hubert ekliyor,” Dünyada yaşanan olaylar bakterilerin önemini ortaya koyuyor. Küresel ısınma buzsuz dönemleri uzattığından ve Kuzey Kutbu'nda endüstriyel faaliyetler sürekli arttığından bir petrol veya yakıt sızıntısı olması durumunda Kuzey Kutbu deniz mikrobiyomunun nasıl tepki vereceğini anlamak önemlidir. Bu bakteriler petrolü temizleyebilir” dedi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar