Güney Kore yerli uydusu Nuri'yi fırlattı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 21.10.2021 tarih ve 12:22 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. Güney Kore yerli uydusu Nuri'yi fırlattı

makale içerik

Güney Kore yerli uydusu Nuri'yi fırlattı
Kısa Linki Kopyala

Güney Kore yerli uydusu Nuri'yi fırlattı

Ay'a gitme hedefinde olan ülkelerden Güney Kore ilk kez yerli imkanlarla geliştirilen bir roketi uzaya gönderdi. Nuri adındaki roket Kuzey Kore'yle gerilimin artığı bir dönemde fırlatıldı. Seul yönetimi 2027'ye kadar Uzay'a dört Nuri daha göndermek istiyor.

Uzay yarışına bir ülke daha katıldı. Doğu Asya ülkesi Güney Kore, yerli imkanlarla geliştirdiği uydusunu fırlattı.Başkent Seul'e 500 kilometre uzaklıkta yer alan Goeung'dan fırlatılan uydunun tam adı Kore Uydu Fırlatma Aracı 2.Ancak Güney Kore'nin kendi imkankanlarıyla geliştirdiği uydunun kısa adı ise Nuri.Kore dilinde Nuri, Türkçe tercümesiyle "Dünya" anlamına geliyor.Güney Kore ve Kuzey Kore arasında son zamanlarda yeniden bir gerilim görülüyor. İki ülke de yeni silahlarını test etti.Bu gerilimin ortasında Seul yönetimi 1.5 tonluk uyduyu Uzay'a gönderdi. Uydu 1.7 milyar dolara (yaklaşık 16 milyar Türk Lirası) mal edildi.Güney Kore şimdiye kadar yedi uyduyu uzaya fırlatmış oldu.Fırlatma işlemi altı motorlu 47.2 metrelik bir roketle gerçekleştirildi.Güney Kore 2027'ye kadar yörüngeye dört Nuri daha oturtmak istiyor.Seul yönetimi 2009 ve 2010 yıllarında iki başarısız girişimde bulunmuştu.Güney Kore'nin hedefi 2030 yılında Ay'a araç göndermek.Fırlatma işlemi Güney Kore'de büyük heyecan yarattı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar