IBM 2 nanometrelik çipini duyurdu: Pil ömrünü 4 katına çıkarabilir

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 07.05.2021 tarih ve 13:56 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. IBM 2 nanometrelik çipini duyurdu: Pil ömrünü 4 katına çıkarabilir

makale içerik

IBM 2 nanometrelik çipini duyurdu: Pil ömrünü 4 katına çıkarabilir

IBM 2 nanometrelik çipini duyurdu: Pil ömrünü 4 katına çıkarabilir

IBM dünyanın ilk 2 nanometrelik çipini tanıttı. Henüz konsept aşamasındaki çip geleceğin teknolojisi olarak gösteriliyor. IBM, 2 nm'lik çipin 7 nm'lik çipe göre yüzde 45 daha iyi performans sağladığını ve yüzde 75 daha az enerji harcadığını söyledi. Çipler pil sorununa çare olabilir.

Dünyanın önde gelen bilişim teknolojisi şirketlerinden IBM (International Business Machines; Uluslararası İş Makineleri) yeni nanoçipini açıkladı.IBM'nin sadece 2 nanometre büyüklüğündeki çipi aynı zamanda türünün ilk örneği. Yarı iletken tasarımında büyük bir buluşa imza ataan IBM yeni çipiyle birçok soruna da çözüm üretebilir.Geleceğin çipi olarak adlandırılan 2nm'lik yeni çip 7nm'lik çiplere göre yüzde 75 daha az enerji tüketiyor ve yüzde 45 daha iyi performans sağlıyor.Bu yeni çiple pil sorununun büyük ölçüde aşılacağı bu nedenle başta akıllı telefonlar olmak üzere cihazların kullanım süresinin uzayacağı belirtiliyor.Bu çip henüz seri üretime geçmedi yalnızca konsept aşamasında tanıtımı gerçekleştirildi. Az enerji tüketimi nedeniyle dijital dünyanın karbon ayak izi de azalmış olacak.Örneğin küresel enerjinin yaklaşık yüzde 1'i veri merkezleri tarafından kullanılıyor. 2 nm'lik çiplerle bu sarfiyatın azalacağı tahmin ediliyor.Aynı zamanda çipin daha hızlı olması nedeniyle yanıt süresi de kısalacak. Böylece yapay zeka ya da otonom teknolojilerin hızı ve işlevi artacak. Şirket daha önce hem 7nm hem 5nm'lik çiplerin ilk üreticisi olmuştu. IBM'in 7 nanometrelik çiplerini içeren IBM POWER10 bu yıl içinde piyasaya sürülecek.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar