İhracattaki büyümenin önünü dijital dönüşüm açacak

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 01.12.2021 tarih ve 10:09 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. İhracattaki büyümenin önünü dijital dönüşüm açacak

makale içerik

İhracattaki büyümenin önünü dijital dönüşüm açacak
Kısa Linki Kopyala

İhracattaki büyümenin önünü dijital dönüşüm açacak

Dünyanın dengelerinin hızla ve büyük oranda değiştiği, rekabet koşullarının yeniden oluştuğu bir dönemde, dijital öncelikli ekonomi, kurumsal uygulamaların kullanılma şeklini yeniden şekillendiriyor. SAP Gold Partneri Felece'nin Genel Müdürü Oğuz Kaya, "İhracatın olmazsa olmazı verimli üretimse, bunun yolunu açacak olan da akıllı kurumsal kaynak planlama (ERP) çözümleridir" dedi.

Küresel salgın, arz ve talebi son derece değişken hale getirdi. Bir tıkla çok kısa bir süre içinde evimizin kapsına kadar gelen en basit ürünü bile sipariş veremez olduk. Çünkü yaşanan değişim, tedarik zincirinin uyum sağlayabileceğinden çok daha hızlıydı.

Ekim sonunda McKinsey tarafından yayımlanan "Koronavirüsün Küresel Ekonomik Duyarlılık Üzerindeki Etkisi" başlıklı araştırmada, küresel ekonomik büyümenin önündeki potansiyel riskleri sıralayan iş dünyası, en başa tedarik zincirindeki kırılmaları koydu.

İkinci sırada enflasyon yer alırken, pandemi kaynaklı riskler iki yıl sonra ilk kez zirveyi kaptırarak 3. sıraya düştü. Küresel tedarik zinciri pandemi sonrasında yeni normalini ararken, ülkemizin adı daha fazla anılmaya başladı.

Türkiye artık, coğrafi konumunun yanı sıra, kalite ve maliyet avantajıyla uluslararası piyasalarda yeni stratejik üs olarak gösteriliyor. Fitch Ratings'in son analizine göre Türkiye, özellikle Avrupa'da, tedarik zincirlerindeki değişimden en fazla kazanç elde edecek ülke konumunda yer alıyor.

AKILLI İŞLETMELER İHRACATTA ÖNE ÇIKIYOR

Ülkemizden 1,3 milyar nüfuslu ve 26 trilyon dolarlık GSYH’ye sahip Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) pazarlarına kısa sürede ve kolaylıkla ulaşılabildiğini söyleyen SAP Gold Partneri Felece'nin Genel Müdürü Oğuz Kaya, "Pandemi öncesinde pek çok şirket rekabet avantajı sağlamak amacıyla düşük maliyet sunan Uzakdoğulu tedarikçileri tercih ediyordu.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar