İnsan dişindeki element 12 milyar ışık yılı ötede keşfedildi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 05.11.2021 tarih ve 11:01 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. İnsan dişindeki element 12 milyar ışık yılı ötede keşfedildi

makale içerik

İnsan dişindeki element 12 milyar ışık yılı ötede keşfedildi
Kısa Linki Kopyala

İnsan dişindeki element 12 milyar ışık yılı ötede keşfedildi

Kemiklerde ve diş yapısında bulunan flor elementi Dünya'dan uzakta keşfedildi. Florun Yakın galaksilerde bulunduğu biliniyordu ancak yeni tespit 12 milyar ışık yılı ötede.

Ünlü astronom Carl Sagan'ın, "Hepimiz yıldız tozuyuz" ifadeleriyle Evren'in yaşamdaki yerini anlatmıştı.

Periyodik tabloda 118 element var. Bunlardan 94 tanesi Dünya'da doğal olarak bulunuyor. Bu elementlerin doğal halde var olması, bu gezegende ortaya çıktığı anlamına gelmiyor.

Yapılan yeni bir çalışmada bir ilke imza atıldı. İlk defa insan vücudunda bulunan bir element uzayın derinliklerinde keşfedildi. Bilim insanları flor elementini 12 milyar ışık yılı ötedeki bir galakside tespit etti.

Flor hem dişlerimizde hem kemiklerimizde bulunuyor. Ayrıca kullandığımız diş macunları da florürden oluşuyor. Dünya'da bulunan elementler ki buna vücudumuzun içindekiler de dahil, Evren'deki yıldızların patlamasıyla gezegene geldi.

Yıldızlar patladıkları zaman ortaya muazzam miktarda madde ve enerji çıkıyor. Bu enerjiyle birlikte söz konusu maddeler Evren'in dört bir yanına yayılıyor. Bilim insanları 12 milyar ışık yılı uzaklıktaki NGP–19038 galaksisinde flor tespit etti.

Araştırmacılar florun hidrojen florür formunda gaz bulutlarında bulunduğu açıkladı. Florun kaynağı ise Wolf-Rayet yıldızı sınıfında. Wolf-Rayet yıldızları yüz milyon yıldızda bir gözüken devasa yıldızlara verilen bir isim.

Söz konusu Wolf-Rayet yıldızının ömrünün çık kısa sürdüğü tahmin ediliyor. Samanyolu Galaksisi'nde ve çevre galaksilerde flor daha önce tespit edilmişti. Ancak 12 milyar ışık yılı ötedeki bir galakside keşfedilmesi florun Evren'in ilk dönemlerinde bu elementin var olduğu anlamına geliyor.

Bilim insanlarının hesaplarına göre Evren 13.5 milyar yaşında. Gezegenimiz Dünya ise 4.5 milyardan biraz daha yaşlı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar