Tesla'ya batarya cezası: Apple'a özendi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 26.05.2021 tarih ve 12:08 saatinde Teknoloji Haberleri kategorisine yazıldı. Tesla'ya batarya cezası: Apple'a özendi

makale içerik

Tesla'ya batarya cezası: Apple'a özendi
Kısa Linki Kopyala

Tesla'ya batarya cezası: Apple'a özendi

Norveç'te mahkeme Tesla'ya yazılım güncellemesiyle araçların şarj süresini uzattığı ve menzilini yavaşlattığı gerekçesiyle otomobil başına 16 bin dolar ceza verdi. Ülkede 10 binden fazla mağdur olduğu düşünüldüğünde Tesla'nın cezası 160 milyon dolara yükseliyor. Geçen yıl Apple'a da batarya yavaşlattığı gerekçesiyle 113 milyon dolar ceza verilmişti.

Norveç'te bir mahkeme elektrikli otomobil üreticisi Tesla'yı suçlu buldu.

Tüketiciler Tesla'nın yazılım güncellemesiyle aracın performansını düşürdüğünü iddia ediyordu.

Norveç basınında yer alan bilgilere göre Tesla, Norveç'te 2013 ve 2015 yılları arasında sattığı Model S ve Model X'ler için bir yazılım güncellemesi yayımladı.

2019 yılında yayımlanan güncellemeyi indiren sürücüler araç performansılarının düştüğünü farketti. Yapılan incelemeler sonucu Tesla'nın yeni güncellemeyle bataryaların şarj süresini uzattığı ve otomobilin menzilini düşürdüğü tespit edildi.

160 MİLYON DOLAR

Bir araya gelen 30'dan fazla Tesla sahibi, şirketi mahkemeye verdi. Mahkeme, Tesla Norveç şirketini suçlu buldu. Mahkeme, Tesla'yı mağdur müşterilere 136 bin Norveç kronu (16.300 dolar) ödemeye mahkum etti.

Yazılım güncellemesinden sonra bir aracın menzil performansını gösteren grafik...Yani söz konusu yazılım güncellemesi nedeniyle mağdur olan herkes Tesla'dan 16 bin dolardan fazla para alabilecek.

Ülkede yayımlanan Nettavisen gazetesine göre Norveç'te Tesla'nın söz konusu güncellemesi nedeniyle mağdur olan 10 binden fazla tüketici bulunuyor. Herkes parasını almak için başvuruda bulunursa mahkemenin Tesla cezası 163 milyon dolara yükseliyor.

APPLE'A 113 MİLYON DOLAR CEZA

Dünyanın en çok satan akıllı telefonlarından iPhone'un üreticisi Apple, Kasım 2020'de 113 milyon dolarlık cezaya mahkum edilmişti. Cezanın sebebi de Tesla'nınkinden çok farklı değildi. ABD'de bir mahkeme Apple'ın eski model iPhone'ları güncellemeyle yavaşlatmıştı.

Apple bataryalardaki problem nedeniyle telefonun performansını düşürdüğünü kabul etmişti. Şirket 113 milyon dolar cezanın yanısıra isteyen müşlerilere ücretsiz batarya değişimi de sunmuştu.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar