Araçtaki sinyal çubuklarını neden kullanmıyoruz.Herkes para cezasına çarptırılabilir mi ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.10.2019 tarih ve 00:18 saatinde Trafik kategorisine yazıldı. Araçtaki sinyal çubuklarını neden kullanmıyoruz.Herkes para cezasına çarptırılabilir mi ?

makale içerik

Araçtaki sinyal çubuklarını neden kullanmıyoruz.Herkes para cezasına çarptırılabilir mi ?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Bu makalemizde trafikte sinyal vermezsek ne olur.Başımıza neler gelir.Para cezası verirler mi ? tarzında sorularınıza değindik

Birçok sürücü, bazı (ciddi olmayan) trafik ihlalleri için herhangi bir ceza verilmediğinden emindir. Örneğin, manevradan önce açık olmayan bir dönüş sinyali için aslında bir para cezası var. Başka bir şey olarak kimse dönüşlerde sinyal vermeyi önemsemiyor.
Dönüş sinyalleri bir sebepten dolayı ortaya çıktı: kullanmak önemlidir, sinyali verdiğinizde arkanız seyir halindeki araçlar sizin bir sonraki manevrada ne yapmak istediğinizi bilir ve ona göre kendini ayarlar yani güvenlik için önemli bir şeydir.Eğer sinyal vermezseniz arkanızdaki araç sizin düz gideceğinizi düşünür.

Örneğin; siz sinyal vermeden sol şeride geçmeye karar verdiniz.Arkadaki araç sinyalinizi görmediği için sonu kötü sonuçlacak kazalara sebebiyet verebilirsiniz.

 

Dönüş sinyaller ne zaman açılır, Ne zaman kapatılır ? 

Dönüş sinyali veya el sinyali manevra başlamadan önce önceden yapılmalıdır ve manevra tamamlandıktan hemen sonra durdurulmalıdır (el sinyali manevradan hemen önce tamamlanabilir). Bu durumda, sinyal diğer trafik katılımcılarını yanıltmamalıdır.
Sinyal verme, sürücüye avantaj sağlamaz ve önlem almaktan kurtarmaz.

Dönüş sinyaline göre aşağıdaki durumlarda dahil edilmelidir: 

şerit değiştirirken
sağa, sola veya tersine dönmeden önce
yolun kenarında durmadan önce
yolun kenarından hareket etmeden önce.

2019 yılında sinyal vermeden dönen biri için ne kadar para cezası uygulanır ? 

Türkiye Cumhuriyeti idari kanunun 67 madde 1 pendinin c fıkrasında yer alan ifade aşağıdaki gibidir.

"Dönüşlerde sinyal vermemenin cezası 134 TL ve 20 ceza puanıdır.Sağa, sola dönüş ve dönel kavşak kurallarına uymamak, yaya ve bisiklete geçiş hakkı vermemek. Sinyaller, dönüş tamamlanana kadar devam etmek zorundadır. ( Madde 67/1-c )"

 

Ya sinyal çalışmıyorsa ? 

Oldu ya sinyaliniz çalışmıyor veya görmeden bir yere vurdunuz haberiniz yok.Bu durumda ne yapılacak.

Bu durumda aracında sinyali manuel olarak vermeniz gerekecek.Yani elleriniz ile sinyal vermeniz gerekiyor , aynı bisiklet kullanır gibi.

Başka bir deyişle, dönüş sinyalini tamir edene kadar, etrafınızdakileri bu durumdan haberdar edin.Aslında sürücülerin çoğu bunu kullanmaz.Etrafındakilere döneceğini bildirmek yerine pencereden sarkmayı tercih eder ama siz bunu yapmayın.Diyelim ki trafik polisi bu durumu gördü. Eğer isterse sinyaliniz yanmadığı için size bir ceza kesebilir.Lakin çabanızı görüp hiç birşey de yapmayabilir.

Dönüş sinyalinin arızalı olduğunu nasıl anlarım?

Çoğu modern araçta, gösterge panelindeki sinyal arızası durumunda ilgili piktogram yanar. Bazı otomobillerde, dönüş sinyali iki kat daha hızlı çalışacaktır (sürücü bunu «hızlı nabız» ses ve ışık göstergesinde hemen fark edecektir). Kural olarak, ortalama araç sahibinin kendi başına yenisiyle değiştirebileceği yanmış bir ampuldeki sorun. 

Anahtar Kelimeler : trafik,sinyal,dönüş,ışıkları,para,ceza,arıza,polis

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar