2021 babalar günü ne zaman, hangi güne denk geliyor? (Babalar günü nasıl ortaya çıktı?)

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 15.06.2021 tarih ve 09:50 saatinde Yaşam Haberleri kategorisine yazıldı. 2021 babalar günü ne zaman, hangi güne denk geliyor? (Babalar günü nasıl ortaya çıktı?)

makale içerik

2021 babalar günü ne zaman, hangi güne denk geliyor? (Babalar günü nasıl ortaya çıktı?)
Kısa Linki Kopyala

2021 babalar günü ne zaman, hangi güne denk geliyor? (Babalar günü nasıl ortaya çıktı?)

Haziran ayının gelmesi ile birlikte babalar gününün ne zaman kutlanacağı merak ediliyor. Peki 2021 Babalar günü ne zaman? Babalar Günü nasıl ortaya çıktı?

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan babalar günü, bu yıl 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar