Beynelmilel filmi konusu nedir?

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 06.05.2021 tarih ve 14:17 saatinde Yaşam Haberleri kategorisine yazıldı. Beynelmilel filmi konusu nedir?

makale içerik

Beynelmilel filmi konusu nedir?
Kısa Linki Kopyala

Beynelmilel filmi konusu nedir?

Dün akşam televizyon ekranlarında izleyici ile buluşan Beynelmilel filmi, Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez tarafından yönetilen 2006 yapımı sinema filmidir. Peki, Beynelmilel filmi konusu ne? Beynelmilel filmi oyuncu kadrosunda kimler var?

Beynelmilel, yönetmenliğini Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in yaptığı 2006 yapımı sinema filmidir. Çekimleri 2006 yılında tamamlanan film, gösterime Ocak 2007'de girdi.

Filmde, 12 Eylül 1980 sonrası sıkı yönetiminin, doğudaki yerel halkın ve çalgıcı sınıfının (gevende) üzerindeki etkileri, trajikomik bir şekilde anlatılır.

BEYNELMİLEL FİLMİ KONUSU

1982 yılında Adıyaman'da bir grup yerel müzisyen, o yıllarda uygulanmakta olan sokağa çıkma yasağından dolayı geçim sıkıntısına düşerler. Geçinebilmek için buldukları çözüm hepsinin tutuklanmasına yol açar. Yörenin sıkıyönetim komutanı, bu yerel müzisyenleri çağdaş bir orkestraya dönüştürmek isteyince olaylar gelişmeye başlar.

Yöresel orkestradan, kenti ziyaret edecek olan Konsey üyelerinin karşılama töreninde çalmaları istenir. Fakat bu konseyi karşılamayı sadece müzisyenler değil, şehrin genç aktivistleri de büyük bir sabırsızlıkla beklemektedir.

Siyasal bilimler öğrencisi Haydar (Umut Kurt); "Biz çalgıcı adamız. Çalgıcıdan hiç devrimci olur mu, komünist olur mu?" diyen abisi Servet'e (Sırrı Süreyya Önder) kulak asmamakta, Konsey üyelerini karşılamak için bir protesto eylemi hazırlamayı düşünmektedir. Ve bu eylemi gerçekleştirmek için de çağdaş orkestranın şefi Abuzer'in (Cezmi Baskın) kızı, aşklarını birbirlerinden bile gizli tuttukları, Gülendam'dan (Özgü Namal) yardım almaktadır.

Bir yandan sıkıyönetim birimleri ve yöresel orkestra, bir yandan da devrimci gençler tarafından birbirinden habersiz olarak yürütülen bu karşılama hazırlıklarının karışması sonucunda herkesi şaşırtacak olaylar gelişecektir.

BEYNELMİLEL OYUNCU KADROSU

Abuzer Yayladalı - Cezmi Baskın

Gülendam Yayladalı - Özgü Namal

Haydar Arıkan - Umut Kurt

Tekin Yayladalı - Nazmi Kırık

Mahmut Yayladalı - Bahri Beyat

Aydeniz Derya - Meral Okay

Arzum Çilem - Dilber Ay

Binbaşı - Oktay Kaynarca

Yöresel sanatçı - Kahtalı Mıçı

Tekinin oğlu - Cansın Hallaç

Servet Arıkan - Sırrı Süreyya Önder

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar