Diyarbakır'ın dokuz lezzetine coğrafi işaret: 54 yemek de sırada

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 31.05.2021 tarih ve 15:05 saatinde Yaşam Haberleri kategorisine yazıldı. Diyarbakır'ın dokuz lezzetine coğrafi işaret: 54 yemek de sırada

makale içerik

Diyarbakır'ın dokuz lezzetine coğrafi işaret: 54 yemek de sırada
Kısa Linki Kopyala

Diyarbakır'ın dokuz lezzetine coğrafi işaret: 54 yemek de sırada

Gastronomi alanında dünyada ve Türkiye’de söz sahibi olmak isteyen Diyarbakır, 9 yöresel yemeğine coğrafi işaret tescili aldı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya yaptığı açıklamada, "9 yemeğimiz coğrafik işaret aldı. 54 yemek de sırada. Avrupa'ya da başvuracağız" dedi.

Diyarbakır'ın adından söz ettiren, tadına doyulmayan lezzetleri bir bir tescilleniyor. Kente özgü 9 yöresel yemek coğrafi işaret tescili aldı. DİYARBAKIR’IN LEZZETLERİ (TIKLA İZLE)54 yemek ve tatlı ise tescillenmek için sırada bekliyor. Böylece bölge mutfağının tanıtılması amaçlanıyor.Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, "9 yemeğimiz coğrafik işaret aldı. 54 yemek de sırada. Bunları ticarete kazandırmamız ve restoranların mutfaklarına taşımamız lazım. Avrupa'ya da başvuracağız" dedi.Diyarbakır hem tarihi hem de lezzetleriyle adından söz ettiren bir şehir. Ancak osmanlı mutfağında yer bulan yöresel lezzetler, zaman içinde unutulmuş.Coğrafi işaret tescili alan lezzetler: “Diyarbakır Şehriye, Diyarbakır Üsküre Kebabı, Diyarbakır Tavuk Eşkenesi, Diyarbakır Tirit, İçliköfte, Kabak Meftunesi, Kenger Boranisi, Kuru Dolma, Simindirik Çorbası.” DİYARBAKIR’IN LEZZETLERİ (TIKLA İZLE)

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar