Jeff Bezos'un Mona Lisa'yı yemesi için kampanya

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 23.06.2021 tarih ve 07:30 saatinde Yaşam Haberleri kategorisine yazıldı. Jeff Bezos'un Mona Lisa'yı yemesi için kampanya

makale içerik

Jeff Bezos'un Mona Lisa'yı yemesi için kampanya
Kısa Linki Kopyala

Jeff Bezos'un Mona Lisa'yı yemesi için kampanya

Dünyaca ünlü teknoloji milyarderi Jeff Bezos'un Mona Lisa tablosunu satın alıp yemesini talep eden bir kampanya başlatıldı. Çevrimiçi kampanyaya an itibarıyla 12 binden fazla kişi imza verdi.

Bu haftanın başlarında, Jeff Bezos'un, Mona Lisa tablosunu satın alması ve yemesi için çevrimiçi bir dilekçe aniden ortaya çıktı. İmzaya açılan metinde "Kimse Mona Lisa'yı yemedi; Jeff Bezos'un bir tavır alıp bunu gerçekleştirmesi gerektiğini düşünüyoruz" denildi.Independent Türkçe'nin haberine göre kampanyanın yaratıcısı Kane Powell, Vice'a verdiği röportajda bu metni yaklaşık bir yıl önce viral olmasını umarak yazdığını ama son haftalara kadar dikkat çekmediğini söyledi. Metnin neden şimdi popüler olduğu ise belli değil.Bezos'un tabloyu yemesini neden istediği sorusuna Powell, "Dürüst olmak gerekirse bilmiyorum" yanıtını verdi.Leonardo Da Vinci'nin 16. yüzyılda resmettiği yağlı boya tablosuna değer biçmek kolay değil. Geçen yıl Fransız girişimci Stéphane Distinguin, tablonun en az 60 milyar dolara satılabileceğini savunuyor.Ancak 2017'de Christie's müzayede evi, Da Vinci'nin "Salvator Mundi" eserini tam 450 milyon dolara satmıştı. The New York Times'a göre Mona Lisa'nın değeri, 850 milyon dolara kadar çıkabilir.Amazon CEO'su Bezos ise dünyanın en zengin insanı olarak tanınıyor. Bu nedenle dünyaca ünlü Mona Lisa tablosunu satın almada sorun yaşamayacağı düşünülüyor.Öte yandan bu tabloyu yemeye kalkacak kişinin büyük sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Zira Da Vinci, Mona Lisa'yı ilk olarak ince taneli bir ağaç kalası üzerine çizdi ve daha sonra kurşundan yapılma malzemeler tercih etti. Uzmanlara göre kurşun zehirlenmeleri ölümle sonuçlanabiliyor.Jeff Bezos, dünyanın en zengin kişisi unvanını zaman zaman başka milyarderlere kaptırsa da çoğunlukla listenin başında yer alıyor.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar