Kurban Bayramı'nın vazgeçilmezi kavurma tarifi (Dana kavurma nasıl yapılır?)

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 20.07.2021 tarih ve 18:32 saatinde Yaşam Haberleri kategorisine yazıldı. Kurban Bayramı'nın vazgeçilmezi kavurma tarifi (Dana kavurma nasıl yapılır?)

makale içerik

Kurban Bayramı'nın vazgeçilmezi kavurma tarifi (Dana kavurma nasıl yapılır?)

Kurban Bayramı'nın vazgeçilmezi kavurma tarifi (Dana kavurma nasıl yapılır?)

Kurban Bayramı'nın vazgeçilmezi olan yumuşacık kavurma nasıl yapılır? Kurban Bayramı'nı kavurmasız geçirmek istemeyenler için lezzetli bir kavurmanın püf noktaları...

Kurban Bayramı'nın ilk gününde, kurban kesilen her evde geleneksel olarak kavurma ve çeşitli et yemekleri pişirilir.

Kavurmanın daha lezzetli olması için etin iyice dinlendirilmesi gerekir. Ancak, bayramda genellikle et dinlendirmeye bırakılmadığı için hayvanın aynı bölgesinden kesilip, hiç yağ eklemeden kendi yağında pişirilmesi lezzetini artıracaktır.

İYİ KAVURMA NASIL YAPILIR?

Kuzu eti kavurması:

Tencereye kuzu etlerini atıp, 1 adet soğanı hiç doğramadan bütün olarak etlerin arasına koyuyoruz. Etlerin pişme süresi uzun olduğu için soğanları küçük küçük doğramak yerine büyük soğan koyuyoruz. Çünkü soğanlar küçük küçük doğrandığı takdirde dağılır.

Bayram kavurmalarının içine çok malzeme girmez o nedenle soğan lezzet verir. Daha sonra kuzunun kuyruk yağı veya iç yağından biraz ilave edilir. Bir iki dakika harlı ateşte kavurduktan sonra ocağı kısık ateşe alıp, yaklaşık 45 dakika pişirdikten sonra, son aşamada tuz, karabiber ve kekik ilave ederek, bir iki dakika daha kavrulduktan sonra pilavla servis yapılır.

Dana eti kavurması:

Dana etiyle kavurmayı yaparken, önce tencereye yağ konulur ve yağ eridikten sonra etler ilave edilir. Hiç bir şekilde etin kendi yağının dışında yağ ilave etmiyoruz. Yine dana kavurmanın içerisine bir adet bütün soğanı koyup, yüksek ateşte bir kaç dakika kavurduktan sonra, kuzu kavurmadan farklı olarak bir bardak su ilave edip, kısık ateşte bir saat pişiriyoruz. Kavurma piştikten sonra tuz, karabiber ve kekikle karıştırarak, pilavla servis yapılır.

Etlerin, ilk aşamada kızgın ateşte kavrulmasının nedeni, kızgın ateşte kenarından kabuk bağlarsa et suyunu dışarı vermez ve böylece sert olmaz, daha yumuşak ve daha lezzetli olur. Baharat olarak sadece tuz, karabiber ve dağ kekiği kullanılır. Et yemeklerinde tuzun servise yakın atılmasının nedeni ise etin sertleşmemesidir.

KURBANLIK ETLER NASIL SAKLANIR?

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar