Taliban Sözcüsü canlı yayında BBC sunucusunu aradı:

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 16.08.2021 tarih ve 17:14 saatinde Yaşam Haberleri kategorisine yazıldı. Taliban Sözcüsü canlı yayında BBC sunucusunu aradı:

makale içerik

Taliban Sözcüsü canlı yayında BBC sunucusunu aradı:
Kısa Linki Kopyala

Taliban Sözcüsü canlı yayında BBC sunucusunu aradı:

BBC World News’in Afgan kökenli sunucusu Yalda Hakim canlı yayındayken Taliban’ın sözcüsü telefonla bağlandı. Cep telefonuna gelen aramayla ilk başta büyük bir şaşkınlık yaşayan Hakim, sözcünün "Şeriat yasalarını uygulayacağız” açıklaması yaptığı yayının soğukkanlılıkla üstesinden gelmesiyle övgü aldı.

BBC World News’in Afgan kökenli sunucusu Yalda Hakim canlı yayında Afganistan'da yaşananları aktarırken, sunucuyu cep telefonundan Taliban sözcüsü aradı. Sözcünün sesini hoparlörden yayına veren Hakim, ilk anda yaşadığı şaşkınlığı atlatarak yayını sürdürdü.Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen, Afganistan'da "Şeriat yasalarına dönüleceğini" açıkladı ve “Elbette İslami bir hükümet istiyoruz” dedi. “Biz bu milletin ve bu ülkenin hizmetkarıyız” iddiasında bulunan Shaheen, Taliban'ın "Kimseden intikam almayacağı" vaadini bir kez daha yineledi. Ancak Shaheen, "Yeni mahkemeler ve yasalar yürürlüğe girdiğinde vahşet uygulayan savaşçıların cezalandırılacağını" açıkladı.Hakim’in sorusu üzerine Afganistan'ın "şeriat yasalarına döneceğini" doğrulayan Shaheen, "Elbette İslami bir hükümet istiyoruz" ifadelerini kullandı. 30 dakika süren söyleşide Shaheen, "Kadınların eğitime ve okullara engelsiz bir şekilde girebileceklerini" ve "Hayatlarını normal bir şekilde yaşayabileceklerini" iddia etti.Gazeteci Yalda Hakim, canlı yayın sonrası meslektaşlarından ve seyircilerden soğukkanlı duruşu nedeniyle övgü aldı.AVUSTRALYA'YA GÖÇ ETTİ 1983 yılında Afganistan'ın Kabil şehrinde doğan Hakim, henüz altı aylıkken, Sovyet-Afgan Savaşı sırasında ailesiyle Pakistan'a gitti. Hakim ve ailesi, 1986 yılında Avustralya'ya göç etti. Avustralya'da gazetecilik eğitimi alan Hakim, şu anda İngiltere'nin Londra kentinde yaşıyor. 2012'den bu yana BBC'de çalışan Hakim, 2013'te Afganistan'ın eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile röportaj yaptı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar