Tayvan’da 154 kedinin uyutulmasına hayvanseverlerden öfke

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 23.08.2021 tarih ve 15:29 saatinde Yaşam Haberleri kategorisine yazıldı. Tayvan’da 154 kedinin uyutulmasına hayvanseverlerden öfke

makale içerik

Tayvan’da 154 kedinin uyutulmasına hayvanseverlerden öfke

Tayvan’da 154 kedinin uyutulmasına hayvanseverlerden öfke

Tayvan’da hayvan kaçakçılarından kurtarılan 154 kedinin insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle aynı gün öldürülmesine karar verildi. Hayvanseverler ve aktivistler olaya büyük bir tepki gösterdi.

Tayvanlı yetkililerin kaçakçılık operasyonu sonucu buldukları 154 kedinin uyutulmasına karar vermesinin ardından ülke genelinde hayvanları koruyan kanunlar yeniden tartışılmaya başlandı. Hayvanseverler ve aktivistlere göre yasalar hayvanları korumak için yetersiz.Sahil güvenlik yetkilileri Perşembe günü Tayvan’ın güney kıyılarından 65 kilometre uzaklıktaki Kaohsiung’da Çin’den gelen bir balıkçı teknesini durdurdular. Corona virüs taramasının ardından teknedeki 62 kafesin içinde Russian Blue, Ragdoll, Persian American Shorthair ve British Shorthair cinslerinden kediler olduğunu fark ettiler. Hükümet yetkilileri geldikleri yerin belli olmaması ve insan sağlığı için tehlike oluşturdukları gerekçesiyle kedileri uyutmaya karar verirken yaşananlar Tayvan halkı ve hayvan aktivistlerinin öfkesine yol açtı.Kendisi de iki kedi sahibi olan ve sosyal medyada bunu sıklıkla paylaşan Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ingwen, halka seslenişinde yaşananlara dikkat çekti. Kedilerin maruz kaldıkları muameleden duyduğu üzüntüyü dile getiren Ingwen, kaçakçılık sonucu yakalanan hayvanların insan sağlığı için taşıdıkları riski hatırlattı. Ayrıca hayvanları koruma kanunun yetersiz olduğuna ve kanunun daha merhametli hale getirilmesi gerektiğine değindi.Tayvan hükümetinin tarım konseyi başkanı Chen Chi-chung ise, hayvanların karantinadan sonra bile hastalık taşıma risklerinin yüksek olduğunu ve alınan kararın arkasında durduğunu söyledi.Öte yandan, evcil hayvan sahipliğinin yüksek olduğu Tayvan’da 154 kedinin uyutulacağı haberi hızla en çok okunanlar arasına girdi. Kedilerin kafesler içinde sıralanmış, ölümü bekleyen fotoğrafları halkın öfkesini tırmandırdı.On binlerce Tayvanlı, hayvanların neden  karantina altına alınmadığını ya da tedavi edilmediğini sosyal medyada tartışırken öfkenin büyük kısmı hayvan kaçakçılarına yöneltildi.Bazıları da yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğine ve cins türler yerine barınaklardan evcil hayvanlar sahiplenmenin önemine dikkat çekti.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar