Tüm protestolara rağmen devasa ve cinsiyetçi Marilyn Monroe heykeli dikildi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 23.06.2021 tarih ve 12:07 saatinde Yaşam Haberleri kategorisine yazıldı. Tüm protestolara rağmen devasa ve cinsiyetçi Marilyn Monroe heykeli dikildi

makale içerik

Tüm protestolara rağmen devasa ve cinsiyetçi Marilyn Monroe heykeli dikildi

Tüm protestolara rağmen devasa ve cinsiyetçi Marilyn Monroe heykeli dikildi

Çok sayıda protesto ve imza kampanyasına rağmen ABD’nin California eyaletinde yer alan Palm Springs Sanat Müzesi'nin yanındaki halka açık bir alana devasa ve "aşırı cinselleştirilmiş" bir Marilyn Monroe heykeli dikildi. "Kadın düşmanlığını" teşvik eden heykele ilişkin açıklama yapan aktivistler, yasal haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi.

California'nın Palm Springs şehrindeki devasa Marilyn Monroe heykelinin geri dönmesi tepki yarattı. Heykelin aşırı cinsiyetçi olduğunu belirten aktivistler, daha önce 50 bin imza topladıkları bir imza kampanyası düzenlemiş ve yasal olarak itirazda bulunmuştu.  MARILYN MONROE HEYKELİNE ETEK ALTI FOTOĞRAF TEPKİSİAncak, Palm Spings, Belediye meclisi üyeleri, sanatçı Seward Johnson'ın "Sonsuza Kadar Marilyn" olarak bilinen ve Hollywood yıldızının beyaz elbisesinin belinin üzerinde uçuştuğunu gösteren dev heykeli, geçen Pazar günü törenle açtı.Marilyn Monroe heykelinin açılış töreni, Palm Springs Hava Müzesi'nin üzerinde havalanan eski bir İkinci Dünya Savaşı uçağının geçişiyle tamamlandı. Fakat sanat müzesinin hiçbir yöneticisi törene katılmadı.Müzenin son dört yöneticisi, CReMa (Marilyn Heykelinin Yer Değiştirmesine Karşı Komite) ve Women's March LA dahil olmak üzere bir dizi aktivist grup, heykelin müzenin önüne yerleştirilmesine açıkça karşı çıktı.Aktivist grupların her ikisi de açılış töreninde çeşitli gösteriler düzenledi. Konuşmacıların sözleri sloganlarla bölündü. Palm Springs’de  moda tasarımcısı olan Trina Turk ile CReMa'nın kurucularından olan emlakçı Chris Menrad, "Marilyn Monroe, ikonik bir kadındı. Bu heykelin onun anısını kirlettiği ve karakterini  yansıtmadığını düşünüyoruz. Orada olmamızın amacı temelde açılış törenini sabote etmek ve memnuniyetsizliğimizi iletmekti" dedi.Diğer taraftan, söz konusu heykel Palm Springs belediyesinin finanse ettiği bir turizm acentesi tarafından satın alındıktan sonra, müzenin önüne yerleştirilmesine belediye meclisi üyelerinin oybirliğiyle karar verildi. Devasa heykel, 2012-2014 yılları arasında kentin merkezinde sergilenmişti.Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, heykelin taşınmasının amacının turizmi canlandırmak olduğu belirtildi. Ancak Turk, geçmişte heykelin başardığı tek şeyin Instagram paylaşımlarını artırmak olduğu belirterek, "Sosyal medya paylaşımları faturaları ödemiyor. Covid-19 nedeniyle gelir kaybı yaşayan şehir merkezindeki tüm zor durumdaki işletmelere yardım etmekten bahsediyor. Ancak, böyle bir yardıma ihtiyacımız yok” diyerek tepkisini dile getirdi.Turk, “Yasal hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Protestoların da biteceğini düşünmüyorum" dedi.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar