Yaz mevsiminin damak çatlatan asırlık lezzeti: Görele dondurması

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 03.06.2021 tarih ve 15:10 saatinde Yaşam Haberleri kategorisine yazıldı. Yaz mevsiminin damak çatlatan asırlık lezzeti: Görele dondurması

makale içerik

Yaz mevsiminin damak çatlatan asırlık lezzeti: Görele dondurması
Kısa Linki Kopyala

Yaz mevsiminin damak çatlatan asırlık lezzeti: Görele dondurması

Kendine has özellikleriyle yaz mevsiminde bolca tüketilen coğrafi işaret tescilli asırlık lezzet Görele dondurması, ilçenin tanıtımında rol oynayacak.

Süt, şeker, salep ve meyan kökü kullanılarak hazırlanan dondurma, yumuşak krema kıvamındaki yapısıyla farklı bir lezzet olarak damakları tatlandırıyor.Türk Patent ve Marka Kurumu, 200 yıllık geçmişe sahip Görele dondurmasını 2019 yılında coğrafi işaret olarak tescilledi.Görele Belediyesi, dondurmanın ülke ve dünya çapında marka olması ve ilçenin turizmden daha fazla pay alması amacıyla "Dondurma Park" projesini hazırladı.Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen projeyle dondurmanın üretim aşamalarının gösteriminin yapılacağı parkta, satış üniteleri inşa edilecek.Kadın istihdamı, halkın gelir düzeyinin artırılmasına da katkı sağlaması planlanan projenin inşa sürecinin bu yaz başlatılması hedefleniyor.Dondurmanın satışı şu anda Görele ilçe meydanında yer alan stantlarda gerçekleştirilirken, her yıl nisan ayında başlayan satışlar bu yıl Covid-19 kısıtlaması nedeniyle mayıs sonuna sarktı.Görele Belediye Başkanı Tolga Erener,  kendine has özellikleri olan dondurmayı çok uzun zamandır Görele ve çevresinde insanların tükettiğini söyledi.Geçmişte bu dondurmanın kar kuyularında yapıldığını anlatan Erener, "Eskiden kar yağınca her kış insanlar bu karları kuyulara doldurarak ve üzerine kemençe eşliğinde imece usulü basarak biriktiriyordu. Yaz aylarında ise buz haline gelmiş bu karları keserek dondurma yapımında kullanıyorlardı" dedi.Erener, Görele dondurmasının kendine has bir kıvamı olduğunu ifade ederek, coğrafi işaret tesciliyle de dondurmanın bilinirliğinin arttığını belirtti. Bu kapsamda hazırlanan Dondurma Park projesinin DOKA tarafından desteklendiğini kaydeden Erener, şöyle konuştu: "Bu yaz inşallah imalatlarına başlıyoruz, meydanda satış yerlerimiz zaten var. Projeyle insanlar dondurmanın ne şekilde yapıldığını görecek. Turizme yönelik bir çalışma, ülkemize ve dünyaya dondurmamızı tanıtmış olacağız. Zaten kemençeden dolayı bir turist potansiyelimiz vardı, buna dondurmamızı da katmak istiyoruz."

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar