Python mu? Java mı?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.05.2020 tarih ve 14:15 saatinde Yazılım kategorisine yazıldı. Python mu? Java mı?

makale içerik

Python mu? Java mı?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Nesneye yönelik programlama dilleri üzerine düşündüğünüz zaman, muhtemelen aklınıza ilk olarak Python veya Java gelecektir. Python, Java’ya göre daha kullanıcı dostu bir dile ve daha sezgisel bir kodlama stiline sahip olsa da her iki dilin de geliştiriciler ve son kullanıcılar için sunduğu benzersiz avantajları var. Ayrıca programlama kariyerinize henüz başlıyorsanız, Python’u öğrenmek isteyebilirsiniz. Çünkü Python, Java’ya göre çok daha az karmaşıktır. Öte yandan bu dillerin ikisine de hakimseniz meslektaşlarınızın bir adım önünde olursunuz. İki dil arasındaki önemli benzerlikler ve farklılıklar şöyle:

JAVA

Java, kendi tarzında benzersizdir. Üst düzey geliştiricilerin kullanmasında hiçbir sakınca yoktur. Java’nın ilk sürümü olan 1.0, 1995 yılında piyasaya sürüldü. 2004 yılında da Java 5.0 piyasaya sürüldü. Bu sürüm ile birlikte Java daha verimli kodlar ve daha güvenli bir ortam sundu. Günümüzde kullanılan Java’nın son sürümü SE 8’dir ve 2014 yılında piyasaya sürülmüştür.

Java, günümüzde akıllı telefonlarda ve tabletlerde yaygın olarak temel programlama platformu olarak kullanılmaktadır. Ek olarak Java, Android işletim sisteminin büyük bir kısmının temelini oluşturmaktadır. Java sözdizimi, C++’dan türemiştir ve otomatik bellek yönetimi sunan evrensel, düzenli ve nesne tabanlı programlamayı birleştirmiştir. Java byte-kodunu kullanmak, machine code ile benzerlik taşıdığı için taşıma işlemleri için avantajlıdır. İşte Java’nın diğer özellikleri:

 • Static typing
 • Fonksiyonların başlangıç ve bitişlerini kaydetmek için kullanılan küme parantezleri
 • Daha büyük programlar
 • Yerel bytecode derlenmez
 • Java Virtual Machine’i çalıştırabilen herhangi bir işletim sisteminde kullanılabilir
 • Değişkenlerin veri tipleri değiştirilemez
 • Nesneye yönelik programlama

PYTHON

Python 1989 yılında piyasaya sürülmüştür. Üst düzey bir programlama dili olarak Python, okunabilir kodlarıyla oldukça güçlüdür. Python, nesneye yönelik programlamayı desteklemekle kalmaz, aynı zamanda emirli programlama ve fonksiyonel programlamayı da destekler. Çoklu-paradigmatik bir dili vardır ve bu dil yapıyı destekler. Meta-programlama ve mantıksal programlamanın yanı sıra sihirli yöntemler de sunuyor. İşte Python’un diğer özellikleri:

 • Duck typing(strongly typed)
 • Kod bloklarının başını ve sonunu belirtme için boşluklar kullanır
 • Programlar küçük olduğu için daha hızlı çalışır
 • Bir programı oluştururken daha az koda ihtiyaç duyarsınız
 • Program yavaş çalışıyor
 • Yerel bytecode’u derler
 • Bir değişkene bir dize atayabilirsiniz
 • Java’ya göre daha kolay okunur ve anlaşılır
 • Çok fazla platformda desteklenmez
 • Nesneye yönelik programlama isteğe bağlıdır

make-choice

Farklılıkları

Bu geliştirme programlarının ikisinin de kendilerine özgü güçlü yönleri vardır. Java, birden fazla işletim sistemi desteği sunarken Python, 10 farklı işletim sisteminde çalışabiliyor. Hangi programı kullanacağınız konusunda karar vermeden önce nihai amacınızın ne olduğuna karar vermelisiniz. Fakat Java, daha karışık bir program olduğu için yeni başlayanlara önerilmez. Eski bir değişkeni tekrar kullanmak gibi kısayollar sunan Python daha cömert bir platformdur.

Kullanıcıların birçoğu Pyhton’u Java’dan daha kolay okumakta ve anlamaktadır. Aynı zamanda Java kodu sadece bir kez yazılabilir ve herhangi bir yerde çalıştırılabilir. Java’nın bir diğer faydası da şüpheli bir kodu karşıdan yüklemenize izin vermesi ve ana sistemi etkilemeden güvenli bir ortamda çalıştırmanıza izin vermesidir. Ayrıca Java ağ merkezli bir platformdur, yani Java ile ağ tabanlı uygulamalar oluşturabilirsiniz.

Hangisini öğrenmeyi tercih edeceğiniz konusu tercihlerinize, kararlılığınıza ve geçmiş tecrübelerinize bağlıdır. Pyhton’un temelini kavradıysanız, Java’ya geçmeden önce bilgilerinizi biraz genişletmek isteyebilirsiniz. Aynı zamanda zamanınız ve azminiz varsa Java ile daha fazla çeşitli platformlar için program yapabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Nesneye,yönelik,programlama,dilleri,üzerine,düşündüğünüz,zaman,,muhtemelen,aklınıza,ilk,olarak,Python,veya,Java,gelecektir.,Python,,Java’ya,göre,daha,k..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar