Windows, Mac ve Linux için 50'den fazla ADB Fastboot Komutu

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.11.2022 tarih ve 18:14 saatinde Yazılım kategorisine yazıldı. Windows, Mac ve Linux için 50'den fazla ADB Fastboot Komutu

makale içerik

Windows, Mac ve Linux için 50'den fazla ADB Fastboot Komutu
Kısa Linki Kopyala

ADB ve Fastboot komutları muhtemelen Android telefonlar için en güçlü komutlardır. ADB Fastboot komutları, herhangi bir Android telefondaki herhangi bir şeyi kontrol etmek ve değiştirmek için kullanılır. Özelleştirme ve köklendirmeyi seviyorsanız, ADB ve Fastboot komutlarını duymuş olmalısınız ve belki de değişiklik amacıyla bazı komutları zaten gerçekleştirmişsinizdir. Ancak muhtemelen farkında olmadığınız birçok komut var, bu yüzden bu komutları bu kılavuzda listeleyeceğiz. Burada bileceksiniz 50 + ADB Fastboot KomutlarıAndroid'de Windows, Mac ve Linux üzerinden gerçekleştirmek için.

Temel bir Android kullanıcısıysanız ve geliştirici seçenekleri gibi özelliklerden habersizseniz, Android telefonunuza alabileceğiniz birçok gelişmiş özelliği kaçırıyorsunuz demektir. Daha önce de belirttiğim gibi, bunlar Android cihazları düzeltebilen, yükseltebilen ve hattakilidini açabilen güçlü komutlardır. ADB ve Fastboot'tan ADB yaygın bir kelimedir ve bu kelimeyi ve kullanımını da biliyor olabilirsiniz. Ve değilse, endişelenmeyin, bu kılavuzda ADB ve Fastboot komutlarıyla birlikte hem ADB hem de Fastboot'u anlamanıza yardımcı olacağım.

ADB nedir?

ADB'nin genişlemesi Android Hata Ayıklama Köprüsü'dür ve Android cihazlarla çeşitli komutlarla iletişim kurmak için kullanılır. Cihazlar arasında iletişim kurmak için kullandığımız bu komutlar ADB komutları olarak bilinir. ADB özelliği varsayılan olarak tüm Android telefonlarda gelir, ancak Ayarlar'ın derinliklerinde gizlidir. ADB komutlarını kullanmak için öncelikle cihazdaki Ayarlar'dan ADB desteğini etkinleştirmemiz gerekiyor. ADB, kolay iletişim için bir istemci-sunucu yapısı olarak çalışır.

Fastboot nedir?

Fastboot, telefondaki farklı dosyaları flaşlamak için kullanabileceğimiz Android telefonlarda bir önyükleyici modu veya tanılama aracıdır. Yeniden başlatma veya yeniden başlatma işlemi de dahil olmak üzere yalnızca komut satırı arabirimini destekleyen benzersiz bir önyükleme durumudur. Fastboot modu, Fastboot komutlarını kullanan Android telefonlardaki herhangi bir değişiklik için kullanılır.

Artık ADB ve Fastboot terimine ve nasıl çalıştığına aşina olmalısınız. Ancak yine de, bu ADB ve Fastboot komutlarını nerede kullanacağımız konusunda bir soru var. Ve böylece, aynı şey için aşağıda özel bir bölümümüz var. Bu komutların kullanımına göz atalım.

ADB ve Fastboot Komutları nedir?

ADB ve Fastboot komutlarının Android telefonlarda farklı işlevleri ve etkileri vardır. Önce ADB Komutlarını anlayalım. Bu komutlar, cihazları farklı modlara önyükleme, Uygulamaları yükleme ve kaldırma ve bağlantıyı kontrol etme gibi cihazlarla iletişim kurmak için kullanılır.

Fastboot komutları, aygıtlara ek işlevler veya özellikler eklemek için kullanılır. Bu özellikler, özel kurtarma, Magisk ve diğer görüntü dosyaları gibi çeşitli dosyaların yanıp sönmesini içerir. Fastboot komutları yalnızca aygıt belirli önyükleyici durumundayken çalışır.

Not: - ADB ve Fastboot komutlarını kullanmak için cihazı bilgisayara bağlamalısınız. Ayrıca, sürücüler gereklidir. Bu nedenle, ADB ve Fastboot komutlarını kullanmadan önce, ADB ve Fastboot sürücülerini bilgisayarınıza yüklediğinizden emin olun. Sürücü, Mac ve Linux işletim sistemleri için gerekli olmayabilir, bu nedenle sürücüyü yüklemeyi atlayabilirsiniz. Mac ve Linux için Platform araçlarını kullanabilirsiniz.

Windows, Mac ve Linux için ADB Komutları

ADB Fastboot Komutları

 • adb aygıtları – Bu, bilgisayara bağlı tüm aygıtları listelemek için kullanılan temel adb komutudur ve hata ayıklama etkindir. ADB komutunu ilk kez giriyorsanız, telefonunuzda hata ayıklamaya izin vermeniz istenir. Bu yüzden telefonunuza ADB komutlarını kullanmasına izin vermelisiniz.
 • adb reboot – Güç düğmesini kullanmadan telefonunuzu yeniden başlatmak için bu komutu kullanabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yeniden başlatma gerektirdiğinde kullanılabilir.
 • adb reboot bootloader – Bildiğiniz gibi, fastboot komutlarını kullanmak için cihazınızı bootloader / fastboot / download moduna başlatmanız gerekir. Yani bu, cihazınızı Fastboot moduna önyükleyecek komuttur. Bu adb komutundan sonra, cihazınızı değiştirmek için herhangi bir fastboot komutunu kullanabilirsiniz.
 • adb reboot recovery - Bu komutla, Android telefonunuzu stok kurtarma veya özel kurtarma işlemine önyükleyebilirsiniz. Tuş kombinasyonlarını kullanarak telefonunuzu kurtarmaya da başlatabilirsiniz, ancak kombinasyon cihazlara göre değiştiğinden bu daha karmaşıktır.
 • adb shell – Kabuk komutu, bağlı Android telefonunuzu kontrol etmek için komut pencerenizdeki Linux terminal arayüzünü etkinleştirir. Cihazla etkileşim kurmak için Linux komutlarını girmemizi sağlar.
 • adb install <dosya yolu> – Bu komut, uygulamaları doğrudan bilgisayardan telefona yüklemek içindir. Burada<dosya yolu>APK'nın konumu ve adı anlamına gelir. Bu yüzden adb kurulumundan sonra, apk dosyasını sürükleyip bırakın ve konumu ve dosya adını seçecektir.
 • adb install -t <file path>- Yukarıdaki komut gibi, bu ADB komutunu telefona bir uygulama yüklemek için kullanabilirsiniz, ancak yalnızca test etmek için.
 • adb install -r <dosya yolu>– Telefonunuzdaki mevcut uygulamaları yeniden yüklemek istiyorsanız, normal yükleme komutuna -rekleyin.
 • adb install -f <dosya yolu> – Uygulamayı telefonun dahili depolama alanına yükleyecektir.
 • adb shell pm uninstall com.example.myapp – Bu, telefonunuzdaki mevcut uygulamaları kaldırmak için kullanılan adb komutudur. Burada com.example.myapp, kaldırmak istediğiniz uygulamanın paket adını ifade eder. Bu nedenle, com.example.myapp adresini doğru paket adıyla değiştirdiğinizden emin olun. Bloatware veya önceden yüklenmiş uygulamaları kaldırmak istiyorsanız bu yararlı bir komuttur.
 • adb shell pm uninstallcom.example.myapp– Herhangi bir uygulamayı verilerini ve önbelleğini depolama alanında tutarken kaldırmak için.
 • adb clear com.example.myapp – Paketle ilgili tüm verileri ve önbelleği kaldırır.
 • adb kabuk screencap <screenshot location> – Telefonunuzun geçerli ekranının ekran görüntüsünü almak istiyorsanız, bu ADB komutunu kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsü konumu< > / sdcard / screenshot gibi ekran görüntünüzü kaydetmek istediğiniz konum ve dosya adıyla değiştirin.png.
 • adb kabuk screenrecord <screenrecord konumu> - Ekran görüntüsüne benzer şekilde, telefonun ekranını ADB komutuyla da kaydedebilirsiniz. Ekran kaydı konumu< ekran kayıt dosyasını kaydetmek istediğiniz konum ve uzantıyla > değiştirdiğinizden emin olun. Örneğin. /storage/emülated/0/Download/screenrecord.mp4. Ekran kaydını durdurmak için Ctrl + C tuşlarına basın.
 • adb push <file source> <file destination> – <dosya kaynağı> bilgisayarınızdan telefonunuzdaki <file destination> kopyalamak için kullanılan adb komutu. Telefondan herhangi bir dosyayı sürükleyip bırakmadan aktarmak istiyorsanız kullanılabilir. <dosya kaynağı> dosyanızın bulunduğu dosya diziniyle ve <dosya hedefi> dosyayı kaydetmek istediğiniz konumla değiştirin.
 • adb pull <source> <destination> –Adb pushile aynı komuttur, ancak dosyaları telefondan bilgisayara kopyalamak için.
 • adb logcat – Telefonunuzun gerçek zamanlı günlüğünü görüntülemek için bu komutu kullanabilirsiniz.
 • adb logcat > logcat.txt– Yakalanan gerçek zamanlı günlüğü logcat.txt dosyasına kaydetmek için.
 • adb remount – Telefonunuzun sistem bölümü Salt Okunur olarak ayarlanmışsa, ancak Okuma / Yazma olarak bağlamak istiyorsanız, bu adb komutu kullanılabilir.
 • adb sideload <file> – Bu adb komutu, herhangi bir dosyayı cihaza dışarıdan yüklemek için kullanılır. Dosya adı, uzantısıyla birlikte eksiksiz olmalıdır.
 • adb kill-server – adb işlemini öldürmek için kullanılan komut.
 • adb start-server – Yukarıdaki komutla işlemi öldürdükten sonra adb sunucusunu yeniden başlatmak için.
 • adb connect <cihaz IP adresi> - Telefonu Hata ayıklama erişimiyle birlikte WiFi ile bağlamak için.
 • adb forward tcp:7100 tcp:6100– Ana bilgisayar bağlantı noktasını 7100'den 6100'e iletmek için ADB komutu. Bağlantı noktası numarasını, sizin durumunuzda geçerli olan başka bir bağlantı noktasıyla değiştirmeniz yeterlidir.
 • adb –help– Bazı ADB komutları, kısayollar ve daha fazlası gibi ADB ile ilgili yardım almak için bu komutu kullanabilirsiniz.

Windows, Mac ve Linux için Fastboot Komutları

ADB Fastboot Komutları

 • fastboot reboot – Cihazınızı fastboot/bootloader moduna yeniden başlatmak için. Fastboot komutunun yalnızca telefonunuz adb reboot bootloader komutu kullanılarak elde edilebilecek Fastboot modundaysa çalışacağını unutmayın.
 • fastboot aygıtları – Bu fastboot komutu, bilgisayara bağlı aygıtları hızlı önyükleme modunda listeler.
 • fastboot reboot kurtarma - Bu fastboot komutuna girmek Stock veya özel kurtarma işlemine önyüklenir. Bu komutu genellikle kurtarma görüntüsünü fastboot komutuyla yanıp söndükten sonra kullanırız.
 • fastboot oem unlock- Google telefonlarda ve diğer bazı telefonlarda bootloader'ın kilidini açmak için kullanılan komut. Yalnızca desteklenen telefonlarla çalışır.
 • fastboot yanıp sönen kilit açma - Bu aynı zamanda önyükleyicinin kilidini açmak için de kullanılır, ancak 2015'ten sonra piyasaya sürülen yeni Pixel telefonlar gibi farklı cihazlar için.
 • fastboot yanıp sönen unlock_critical – Ayrıca, bootloader'ı güncellemek ve telefonları manuel olarak güncellemek gibi farklı bir durum için bootloader'ın kilidini açmak için de kullanılır.
 • fastboot oem lock - Kilidi açma gibi, birçok Android telefonun önyükleyicisini yeniden kilitlemek için fastboot komutunu da kullanabilirsiniz.
 • fastboot yanıp sönen kilit - Yeni telefonların önyükleyicisini yeniden kilitlemek için bu fastboot komutu kullanılabilir.
 • fastboot yanıp sönen lock_critical - unlock_critical komutunu kullanarak kilidi açtıysanız bootloader'ı yeniden kilitlemek için kullanılabilir.
 • fastboot flash boot boot.img – Önyükleme görüntüsü dosyalarını flaşlamak için bu fastboot komutunu kullanabilirsiniz. Genellikle bozuk bir önyükleme görüntüsü nedeniyle telefon önyükleme döngüsünde sıkışıp kaldığında kullanılır. Ayrıca, önyükleme görüntü dosyasına yama yaptıktan sonra Android telefonları rootlamak için kullanılan komut. Önyükleme dosyanızı boot.img olarak yeniden adlandırdığınızdan emin olun.
 • fastboot flash recovery recovery.img – Stok kurtarma veya özel bir kurtarma işlemini flaşlamak istiyorsanız, bu fastboot komutu kullanılır. Komutu girmeden önce, kurtarma görüntüsü dosyasını recovery.img olarak yeniden adlandırın.
 • fastboot flashall -w– Cihazdaki /data bölümünü silmek için kullanılan fastboot komutu.
 • fastboot oem device-info – Bu fastboot komutu, bootloader durumunu görmemize yardımcı olacaktır. Bootloader'ın kilidi açıksa 'True' ve bootloader kilitliyse 'False' döndürür.
 • fastboot formatı: ext4 userdata - ext4 bölümündeki tüm verileri silmek / silmek için kullanılabilir. Diğer bölümlerden veri silmek istiyorsanız bölümü değiştirin.
 • fastboot boot recovery.img - Telefonu geçici olarak kurtarmaya başlatmak için bu fastboot komutunu kullanabilirsiniz. recovery.img dosyasını kurtarma dosyası adıyla değiştirin.
 • fastboot verileri sil - Herhangi bir ROM'u flaş temizlemek istiyorsanız, telefon verilerini silmek için bu fastboot komutunu kullanabilirsiniz.
 • fastboot silme sistemi - Özel bir ROM'u yanıp sönmeden önce sistemi telefonunuzdan silmek için.
 • fastboot önbelleği sil - Telefondaki tüm önbelleği silmek için.
 • fastboot erase system -w– Bu fastboot komutu Sistem, veri ve önbelleği tek bir komutta siler. Yani önceki üç komutun birleşik komutudur.
 • fastboot flash system system.img– Komutu kullanarak sistem görüntü dosyasını flaşlayabilirsiniz. Sistem görüntüsü telefonun Ürün Yazılımında bulunabilir.
 • fastboot flash userdata data.img – Son fastboot komutuna benzer şekilde kullanıcı veri görüntüsünü de flaşlayabilirsiniz.
 • fastboot boot kernel ramdisk – Özel çekirdek üzerinde çalışan geliştiriciler için çekirdeği test etmek için fastboot komutunu kullanabilirsiniz.
 • fastboot flash zip dosyası.zip - Özel ROM gibi zip dosyalarını flaşlamak için kullanılabilir. Dosyayı .zip yanıp sönmek istediğiniz dosya adıyla değiştirin.
 • fastboot getvar mid – Bu fastboot komutu, cihaz model numarasını almak için kullanılır.
 • fastboot getvar all- Cihaz modeli, radyo, IMEI vb. Gibi cihaz hakkında daha fazla bilgi verecektir.

Artık telefonunuzu değiştirmek ve kontrol etmek için kullanabileceğiniz adb ve fastboot komutlarını biliyorsunuz. Bildiğiniz gibi, bu komutlar adb ve fastboot sürücüleri gerektirir. Ancak bilgisayarınızda sürücü yoksa, Platform araçlarını kullanabilirsiniz. Platform araçlarını yukarıda verilen bağlantılardan indirin ve aynı konumda bir komut penceresi açmak için aşağıdaki kılavuzu izleyin.

 

Platform Araçları'nda Komut İstemi Nasıl Açılır

 1. İndirilen Platform Araçları zip dosyasını bilgisayarınıza ayıklayın.
 2. Ayıklanan klasöre gidin.
 3. Şimdibasın Shift + Klasörüniçindeki boş alana sağ tıklayın.
 4. Etkileşimli bir seçenek açacaktır, bu nedenle 'PowerShell penceresini burada aç' veya 'Komut Penceresini burada aç'ı seçin.ADB Fastboot Komutları
 5. Şimdi herhangi bir ADBve Fastboot komutunu girebileceğiniz Komut istemi / PowerShellpenceresini açacaktır.

İşte burada, Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri için ADB ve Fastboot komutlarının tam listesi. Tanınmış geliştiricilerin genellikle geliştirme ve test amacıyla kullandıkları daha fazla ADB Fastboot komutu vardır. Verilen ADB Fastboot komutlarıyla ilgili herhangi bir sorunuz veya sorununuz varsa, yorum bölümünde bize bildirin.

Anahtar Kelimeler : ADB,ve,Fastboot,komutları,muhtemelen,Android,telefonlar,için,en,güçlü,komutlardır.,ADB,Fastboot,komutları,,herhangi,bir,Android,telefondaki,herhangi,bir,şeyi,kontrol,etmek,v..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar