Evde Kefir Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.02.2021 tarih ve 16:09 saatinde Yemek Tarifleri kategorisine yazıldı. Evde Kefir Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

makale içerik

Evde Kefir Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Kısa Linki Kopyala

Günümüzde pek oldukca hastalıkta şifa deposu olarak kullanılan kefir, Kuzey Kafkasya’da doğmuş bir tür süt ürünü olarak bilinir. Probiyotik bir gıda olan kefirin oldukca uzun bir geçmişi bulunur. Kafkasların uzun ve sıhhatli ömürlerinin en büyük sırlarından birisi olan kefir bir nevi gençlik iksiri olarak nitelendirilir. Yıllar süresince kefirin üretimi Kafkaslar tarafınca gizli saklı tutulsa da yakın gelecekte tariflerinin ortaya çıkması ile beraber dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak yapılmaya ve tüketilmeye başlanmıştır.

Kefir temel olarak taze sütün mayalanması ile elde edilmekte olup tat bakımından sodalı ayrana benzer. Görünümü ise sütün akışkanlığından ziyade bir boza kıvamındadır. Fermente bir süt ürünü olarak malum bu içeceğin yapılışı sırasında içinde oldukça fazla karbonmonoksit oluştuğu için fazlasıyla köpürme niteliğine sahiptir.

KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?

Kefirin en büyük faydalarının başlangıcında değişik süt ürünlerine bakılırsa içimi sırasında büyük bir ferahlama ve rehavet hissi vermesidir. Kafkaslarda bilhassa dağlık bölgelerde ve yaz mevsiminde çobanların serinlemek amaçlı keçi sütünden ürettiği bu meşrubat hemen sonra koyun sütü ve inek sütünden de üretilerek bütün dünya üstünde yaygınlaşmıştır. Rusya’da bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar cevabında yoğurtta ancak 2 değişik probiyotik bakterinin bulunduğunu, kefirde ise yaklaşık 30 kadar değişik türde probiyotik bakteri bulunduğunu bize göstermiştir. Bu da kefirin günümüzde aniden popülerleşmesini ve pek oldukca şahıs tarafınca tüketilmesini sağlamıştır.

KEFİR YAPIMI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Evde kefir yapmak aslen sanıldığının aksine çok kolay bir işlemdir ve dileyen hepimiz evde kendi imkânları ile kefir yapabilir. Kefir yapmanın ev yapımı yoğurttan nerede ise hiç bir farkı bulunmamaktadır. Şöyle ki; süt içine yoğurt mayası konulduğu vakit ev yapımı yoğurt haline geliyorsa, yoğurt mayası yerine kefir taneleri yahut kefir tozu konulduğunda da kefir meydana gelir. Evde kefir yapabilmek için mühim olan ilk konu; taze kefir taneleri yahut kefir tozu temin etmektir. Bunun için güvenli bir yerden kefirin alımı oldukca önemlidir. Kefirin leziz olması için tanelerinin yahut tozunun kaliteli olması gerekir.

KALİTELİ KEFİRİN ÖNEMİ

Evde kendi imkânları ile kefir yapmak isteyen kişiler bulabiliyorlarsa Ziraat Fakülteleri’nce kontrol edilmiş ve onaylanmış olan kefir ürünlerini tercih edebilirler. Çünkü evde doğru biçimde ve müsait kefir ürünleri ile yapılma olan bir kefirin, marketlerden hazır olarak alınan kefirlere gore oldukca daha çok faydalı bakteri ihtiva ettiği bilinmektedir. Evde kefir yapımı için ihtiyaç duyulan malzemeler 1 litre taze süt, 30 ile 50 gram kadar kaliteli kefir mayası, orta boy bir cam kavanoz ve plastik süzgeçtir. Süt tarzı mevzusunda öncelikli tercihin keçi sütü olması önemlidir. Fakat keçi sütü temin edilemiyorsa pişmeden yada pastörize edilmiş süt de tercih edilebilir.

KEFİRİN YAPIM AŞAMALARI

Öncelikle 1 litre sütün iyice kaynaması sağlanır ve daha sonra kaynayan süt soğumaya bırakılır. Soğuyan sütün üstündeki kaymak alınır. 20-25 aşama civarında bir ısıya gelmiş olan sütün içine kefir mayası eklenmiş olur ve kavanozun içine boşaltılır. Daha sonrasında kavanozun ağzı hem hava alacak bununla beraber toz girmeyecek biçimde bir bez desteği ile kapatılır ve oda sıcaklığında mayalanmaya bırakılır. Ortalama 1 gün içinde kavanozun içindeki süt pıhtılaşır ve böylelikle kefir de hazır hale gelir. Olgunlaşma aşaması içinse kefir hazır hale ulaştıktan sonra 1 gün süresince buzdolabında bekletilir ve en nihayetinde süzgeç desteği ile süzülerek tüketilir.

 

Anahtar Kelimeler : Günümüzde,pek,oldukca,hastalıkta,şifa,deposu,olarak,kullanılan,kefir,,Kuzey,Kafkasya’da,doğmuş,bir,tür,süt,ürünü,olarak,bilinir.,Probiyotik,bir,gıda,ol..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar