Kobe Eti Nedir, Nasıl Servis Edilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.02.2021 tarih ve 16:11 saatinde Yemek Tarifleri kategorisine yazıldı. Kobe Eti Nedir, Nasıl Servis Edilir?

makale içerik

Kobe Eti Nedir, Nasıl Servis Edilir?
Kısa Linki Kopyala

Türkiye’de yada dünyada asla ayrım etmez bir çok ferdin tercihi et yiyecekleri üzerinedir. Elbette ki vejetaryen yemeklerde tüketilir. Fakat bilhassa camia olarak hayvansal besinleri daha fazlaca tercih ederiz. Kısacası ulus olarak eti severiz. Kültürlerden kaynaklı olarak Asya toplumları da et içerikli besinleri tercih eder. Bu kapsamda kuşkusuz ki denemeniz ihtiyaç duyulan lezzetlerden biri de kobe etidir. Japonya’nın Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlardan elde edilmiş et, son aşama güzel tada sahiptir. Ayrıca da kaynakları süresiz olmasından ötürü dünyanın en pahalı biftekleri içinde yer almaktadır.

Japonya, Wagyu bölgesinde fazlaca iyi et üretilmesinin sebebi hayvanların doğdukları andan itibaren özgür bırakılmasıdır. Asla bağlanmamasıdır. Serbest bir yaşantıya haiz olmalarına karşın dingindirler. Çok fazla hareket etmemektedirler. Bunun yanı sıra etin leziz olmasının nedenlerinden biri de Wagyu bölgesindeki ot yapısı da bir o denli iyi olmasıdır. Bu sayede hayvanların hazım sistemleri güçlüdür ve sinir yapısı çok azdır. Biliyorsunuz ki hareket etmeyen hayvanlarda kas sistemi gelişmiyor. Bu yüzden de yenilen her şey yağa dönüşüyor. Bunun önlenebilmesi için hayvanlara her gün hususi masaj uygulanıyor. Böylelikle yağlar etin içerisine nüfuz ediyor.

KOBE ETİ NEDİR?

Dünyanın en leziz ve pahalı ürünleri içinde yer alan kobe eti, Japonya’ya özgü bir biftektir. Wagyu bölgesinde yetiştirilen ve hususi alaka yayınlanan hayvanlardan elde edilmiş et çok pahalıdır. 3 öğün yiyecek ile beslenen hayvanlara beslenmelerinden sonrasında masaj uygulanır. Aynı zamanda günlük ortalama olarak 20 litreye yakın arpa suyu içirilmektedir.

Kobe etinin şekli haritaya benzemektedir. Hayvanlar karanlık ve dar alanda çoğu zaman 2,5 sene süresince beslenmektedir. Hareket etmeseler dahi, hususi masaj yapıldığı için ince damar açılarak yağlanmanın önüne geçilmektedir. Bu yüzden de hususi alaka sebebi ile dünyanın en pahalı etleri içinde yerini alır. Japonya’da görülen şap hastalığı nedeni ile bu pahalı ürüne ABD, ithalat yasağı koymuştur. Ağızda eriyen görkemli tada haiz olan kobe etinin üretilmesi için hayvanların yemi arpanın haricinde pirinç ve mısırdır. Etin leziz olmasının öteki bir sebebi ise hayvanlara şarap içirilmesidir. Müzik eşliğinde, hususi masajların yapılmasıdır. Bu konum kobe etinin inanılmaz bir tada haiz olmasını sağlar.

KOBE ETİ NASIL SERVİS EDİLİR?

Güzel tada haiz olan kobe etinin servis edilmesinden ilkin pişirilmesinden anlatmak istiyorum. Tabağına ciddi anlamda paralar ödendiği kobe etinin yetiştiriciliği kadar pişirmesinin de kuralları vardır. Bu kaide çok ilginçtir. Et, yalnızca bayanlar tarafınca pişirilmektedir. Bunun nedeni bayanların naifliğinin bu kıymetli bifteğe yumuşaklığını ve hassasiyetini katabilmeleridir. Bu fikir yüzünden yiyecek masalarını süsleyen et, bayanlar tarafınca pişirilerek, servis edilmektedir. Masalara tüm haline gelen et, inanılmaz bir görsel sunuma ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyada yalnızca şuan için 3000 adet kobe eti elde etmeye yarayan ineklerin var olması ve sayısının sınırı olan olması bifteğin pahalı bulunmasına en büyük nedendir. Ayrıca hususi alaka ile bakımının yapılması da etkendir. Anavatanı Japonya bulunmasına karşın Wagyu sığırlarının yasalar ile korunmaması, ABD’nın cins inekleri ile birleşimini oluşturdu. Angus ve hereford eşeysel sığırlar ile çiftleştirilen inekler, Amerikan mutfağını süsleyen bir lezzet halini aldı. Bu türün pişirilmesi ve servis edilmesinde cinsiyet ayrımcılığı yoktur.

Sonuç olarak, ABD ve Japonya’nın meşhur restoranlarında müşterilerin damak tatlarını şenlendiren, masaları süsleyen kobe eti en pahalı yiyecektir. Servisi de aynı biçimde süslüdür. Ülkemizde bu lezzeti porsiyonu 150 TL’ye tadabilirsiniz. Eşsiz sunumu ile mükemmel bir lezzete haiz olan kobe etinin ağzınızda erimesini hissedebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler : Türkiye’de,yada,dünyada,asla,ayrım,etmez,bir,çok,ferdin,tercihi,et,yiyecekleri,üzerinedir.,Elbette,ki,vejetaryen,yemeklerde,tüketilir.,Fakat,bilhassa,camia,olarak,h..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar