Tarçın Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.02.2021 tarih ve 00:02 saatinde Yemek Tarifleri kategorisine yazıldı. Tarçın Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir?

makale içerik

Tarçın Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları Nelerdir?
Kısa Linki Kopyala

Kış aylarının ve sütlü tatlıların vazgeçilmezi olan tarçın, son aşama kıymetli bitkilerden birisidir. Faydalarını çoğunlukla duyarız ve bitkisel tedavi şekilleri içinde ismini devamlı duyarız. Gerek şifa çayı, gerekse sütlacınıza aroma veren bir baharat olarak kullandığımız tarçını daha yakından tanımak isterseniz, buyurun yazımıza:

TARÇIN NEDİR?

Defnegiller familyasından gelen tarçın, olağanüstü bir bitkidir. Dünyanın en mühim baharatı olan tarçın, kışın yapraklarını dökmeyen hoş kokulu bir ağaçtır. İklim şartları sebebiyle vatanımızda ancak botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Çin ve Seylan olmak suretiyle 2 değişik tarçın türü bulunmaktadır. Bunlar;

Çin Tarçını: Güneydoğu Çin’de yetişen ve boyu 10-12m yüksekliğinde olan ağaçtan elde edilir. Bu tür tarçın, kan şekerini ve insülin direncinin düzene girmesine destek olur. Doktorlar, diyabet hastalarının kullanmasını öneriyor.

Seylan Tarçını: Sri Lanka, Hindistan ve Myanmar’da yetişen alçak boylu bir ağaçtır. Ağacın körpe dalları kesilerek, kabukları soyulur ve mantar tabakaları çıkarılır. Birbirlerinin içerisine sarılarak kurutulur, daha sonra ezilerek baharat haline dönüşür.

Her 2 tarçınında ortak özelliği uçucu yağ olan sinnamik aldehit içermesidir.

TARÇIN NASIL KULLANILIR?

Tarçını ancak baharat olarak kullanmıyoruz. Bazı yemeklerin içerisine hoş koku vermesi için koyulabilir. Örneğin hoş kokulu bir elmalı turta tarifi istiyorsanız listenize tarçın eklemeyi unutmamalısınız. Sütlü tatlıların üstüne serpilebilir, şekerin hızla kana karışmasını önlemek için ve sıcak şarapların içerisine konabilir. Ağacın meyvesinden elde edilmiş öz, parfüm endüstrisinde de kullanılır.

TARÇININ FAYDALARI NELERDİR?

Alternatif tıp alanında kullanılan bitkilerden biri de tarçındır, yararları şunlardır;

  • Kan dolaşımını hızlandırır bu sayede vücudun süratli bir halde yağ yakmasını sağlar.
  • İştah açıcıdır ve sindirimi kolaylaştırır.
  • Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.
  • Kalbi kuvvetlendirerek, soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir.
  • Diş ağrısı tedavisinde kullanılır ve ağız kokusu giderici özelliği bulunmaktadır.
  • Regl sürecinin ağrısız bir halde geçirmeye destek olur.
  • Anne sütünü arttırır, hamilelikte kullanılmaması önerilmektedir.
  • İdrar yolları enfeksiyonuna iyi gelir.
  • Araştırmalara nazaran lenf ve kan kanseri hastaları üstünde müspet etkisinde bırakır görülmüştür.

Anahtar Kelimeler : Kış,aylarının,ve,sütlü,tatlıların,vazgeçilmezi,olan,tarçın,,son,aşama,kıymetli,bitkilerden,birisidir.,Faydalarını,çoğunlukla,duyarız,ve,bitkisel,tedavi,şekilleri,i&cc..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar