Yemek Tariflerinde Kullanılan Ölçü Birimleri Nelerdir ?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.02.2021 tarih ve 00:00 saatinde Yemek Tarifleri kategorisine yazıldı. Yemek Tariflerinde Kullanılan Ölçü Birimleri Nelerdir ?

makale içerik

Yemek Tariflerinde Kullanılan Ölçü Birimleri Nelerdir ?
Kısa Linki Kopyala

Yemek pasta börek hazırlarken kullanılan malzemenin ölçüleri fazlaca önemlidir. Ancak doğru oranlarda konulmuş olan malzemeler ile açılan yiyecekler, tat olarak istenen lezzeti yakalar. Birçok hanımefendi, arkadaşlarından tanım aldığında yada interneti açıp baktığında; bir bardak, bir fincan veya bir kaşık benzer biçimde ölçüler görmektedir. Oysa her mutfaktaki bardağın, fincanın ve kaşığın ebatları farklıdır. Yanlış kullanılan ölçüler; yiyecek, pasta, böreğin tuzunun, şekerinin değişik bulunmasına ve burun kıvırılmadan alınan tarifin tamamen değişik bulunmasına yol açacaktır. Bu sebeple her hangi bir tanım alırken; sıvılarda, mil, katılarda ise gram olarak almakta yarar vardır.

Yemek programlarında yada yiyecek sitelerinde, yurtdışından dahil olan bayanlarda tanım vermektedir. Yurtdışında kullanılan mamüllerin gramajı tamamen farklıdır. Örneğin; bir paket pudra şekeri denir. Oysa devletimizde kullanılan pudra şekerlerinin gramajı bile farklıdır. Kaldı ki tamamen değişik bir ülkede üretilen pudra şekerinin gramajının, ülkemizdeki ile aynı olması beklenemez.

GENEL OLARAK ÖLÇÜ BİRİMLERİ

Yemek yaparken fazlaca sık kullandığımız norm birimleri, sıvılarda çoğu zaman aynıdır. Örneğin bir bardak su ve bir bardak süt ortalama 250 ml gelir. Oysa kıvamı birazcık daha yoğun olan sıvı yağ farklıdır. Bir bardak sıvı yağ 225 ml gelir, yeniden kıvam olarak benzerlik yayınlayan zeytinyağı da 225 ml gelir. Bu oranları her dakika akılda tutmak zordur. Bu sebeple ortalama değerlerini bilmek, akışkanlık ve yoğunluğu hesaba katılarak, tahmin icra etmek için yeterlidir.

Katı ölçülere gelince; bir su bardağı un 125 gr, bir su bardağı pudra şekeri de 125 gr gelir. Oysa bir su bardağı toz şeker, 250 gr gelmektedir. Buradan çıkan sonuç; besin ne kadar toz olursa gramajı düşecek, ne kadar pütürlü olursa gramajı artacaktır. Her vakit norm sıralaması yanında bulunmayanlar için düşünce gerçekleştiren bu karşılaştırma, sıhhat açısından ölçüleri azaltmak gerektiği durumlarda da işe yarar. Mutfakta ezbere, kaşık hesabı ile koyulan tuzun, bir kaşığının 20 gr geldiğinden kimsenin haber yoktur. Bir kaşık şu demek oluyor ki 20 gr tuz, bir adamın günlük tüketmesi ihtiyaç duyulan tuz miktarının fazlaca üstündedir.

TATLILARDA KULLANILAN ÖLÇÜ BİRİMLERİNİN ÖNEMİ

Ülkemizde evde meydana getirilen ve hazır alınan tatlıların tüketimi oldukca fazladır. Kıvam olarak usta ellerde ayarı ölçüsüz meydana getirilen tatlılar, ev ortamında yapılacaksa, ölçülerinin tam ve gram olarak katılımı önemlidir. Sütlü tatlılar hafifçe bile olsa şeker payı birazcık kaçırmış olduğu vakit hem sağlığa zararı olan hale gelecek aynı zamanda damakta istenen lezzeti bırakmayacaktır.

Hamur tatlılarında ise aslına bakarsanız un ve şeker yoğun kullanılır. Her iki araç-gereç de dikkatli tüketilmesi ihtiyaç duyulan malzemelerdir. Diyet yapanların ve şeker hastalarının en az tüketmesi ihtiyaç duyulan unlu tatlılar, hangi rejim sıralamasında olursa olsun azca da olsa yiyecek istenir. Verilen ölçülerin tam olması, bu tatlıları bilerek ve gerektiği kadar tüketmeyi sağlar. Oysa azca oranda bile fazla kaçırılan şeker ve un, sağlığı tamamen bozacak ve uzun tedaviler gerektirecektir. Bu sebeple tatlı gıdaların ölçüsü verilirken bilhassa dikkat edilmeli ve oranlar göz sonucu ve bardak; kaşıkla değil, gram ve ml olarak verilmelidir.

POĞAÇA VE BÖREKLERDE KULLANILAN ÖLÇÜ BİRİMLERİNİN ÖNEMİ

Her evde ne olursa olsun tüketilen poğaça ve börekler, hanımefendilerin yapmış olduğu günlerde de bolca oranda yenir. Oldukça leziz birçok araç-gereç kullanılarak; patatesli, çökelekli, kaşarlı, patlıcanlı, ıspanaklı meydana getirilen börekler, çocuklarında sevmiş olarak yediği yiyeceklerdir. Lezzetini bozmadan, sıhhat açısından gerektiği kadar tüketiminin mühim olduğu her hanımefendi tarafınca bilinir.

Özellikle şeker hastaları, gerilim hastaları yada her hangi bir rejim uygulayanlar için hususi hazırlanmış, kepekli undan ve azca tuzlu poğaça, börek tarifleri vardır. Bardak ölçüsü, fincan ölçüsü yada kaşık ölçüsü ile alınan ölçüler, uygulanan rejim listelerini ve hekim önerilerini altüst eder. Yine gram ve ml olarak verilen ölçüler, izin verildiği kadar yendiği takdirde ani gelişen rahatsızlıkların önüne geçer.

Anahtar Kelimeler : Yemek,pasta,börek,hazırlarken,kullanılan,malzemenin,ölçüleri,fazlaca,önemlidir.,Ancak,doğru,oranlarda,konulmuş,olan,malzemeler,ile,açılan,yiyecekler,,tat,olarak,is..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar