2 litrelik kapta 0 o C sıcaklıkta 11,2 atmosfer basınç yapan X gazının kütlesi 30 gramdır.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 30.06.2020 tarih ve 01:07 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. 2 litrelik kapta 0 o C sıcaklıkta 11,2 atmosfer basınç yapan X gazının kütlesi 30 gramdır.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala


Bir maddeyi meydana getiren tanecikler (atom, molekül yada iyon) fazlaca minik yapıya sahip olduklarından sayısı düzgüsel şekilde ifade edilemez. Bu yüzden kimya alanında kolaylık olması açısından mol kavramı kullanılmaktadır. Bir mol atom içerisinde 6,02×1023 adet tanecik bulunmaktadır ve buna Avagadro sayısı adı verilmektedir. Örnek olarak Hidrojen atomunun mol kütlesi 1 gramdır. Bunu anlamı ise 6,02×1023 adet tanecik bir araya ulaştığında 1 gram kadar kütleye haiz olmaktadır. Mol miktarı verilmemiş maddelerde tazyik hacim benzer biçimde kavramlar belli ise P.V=n.R.T bağlantısı ile muamele yapılarak mol sayısı bulunabilir. Buradaki kavramların anlamlar ise şu şekildedir:

P: Gazı bulunduğu kap yada ortamın haiz olduğu basıncın ölçüsü anlamına gelir.

V: Gazlar yapısı dolayısıyla belirli bir hacme haiz olmasa bile bulunduğu kapta kapladığı hacim V ile ifade edilir.

N: Maddenin mol miktarını anlatım etmektedir. Örnek olarak atom hacmi 12 olan karbon atomunun 3 gramı 0,25 mol olarak hesaplanır ve n ifadesi yerine bu yazılır.

R: Raydberg gaz sabiti olarak adlandırılan bu kavramın kıymeti 22,4/273 yada 0,082 olarak alınmaktadır. Her gaz için aynı değerler kullanılır.

T: Sıcaklık ifadesinin gösterim şeklidir. Sorularda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta biriminin Kelvin olarak alınması gerektiğidir.

Yukarıdaki soruda tazyik, hacim, ısı ve maddenin toplam gramı verilmiştir. İlk adım olarak yukarıdaki rabıta kullanılarak mol sayısı bulunacak ve ikinci adımda ise 1 molünün kütlesi bulunacaktır. İfadeleri yerine yazacak olursak 11,2×2=n.22,4/273×273 ifadesinde n 1 olarak bulunur. 1 mol atom 30 gram olarak geldiğinden X gazının mol hacmi 30 gram diyebiliriz.

Anahtar Kelimeler : Bir,maddeyi,meydana,getiren,tanecikler,(atom,,molekül,yada,iyon),fazlaca,minik,yapıya,sahip,olduklarından,sayısı,düzgüsel,şekilde,ifade,edilemez.,Bu,yüzden,kimya,alanınd..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar