Atmosfere salınan karbon dioksit gazının başlıca kaynakları nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 22:51 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Atmosfere salınan karbon dioksit gazının başlıca kaynakları nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Atmosfere salınan karbon dioksit gazının başlıca kaynakları nelerdir? Açıklayınız.

 

Karbondioksit, insan faaliyetleri cevabında atmosfere salınan en mühim sera gazıdır. Fosil yakıtların yakılarak dumanının havaya verilmesi bu gazın oluşmasındaki en büyük etkenlerdendir. Havaya salınan bu gazın neredeyse yarısı atmosferde kalarak birikir ve insan hayatını negatif yönde etkiler. Dünya üstünde karbondioksit birikiminin en yoğun olduğu yerler Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa gibi salınımın en oldukça yapıldığı yerlerdir. İlkbahar ve yaz aylarında fotosentez yapan bitkiler sayesinde bu karbondioksit bir miktar emilerek oksijene dönüştürülmektedir. Bu sayede atmosferde bulunan sera gazlarının bir miktarı kaybolmaktadır.

 

Kuzey Yarım Küre’de salınan karbondioksitin yerine Güney Yarım Küre’de ise bol oranda karbon monoksit salınımı yaşanmaktadır. Bu gaz türü hem insanlara bununla birlikte çevreye büyük oranda zarar veren zehirli bir gazdır. Yaz aylarında aşırı sıcaklar nedeniyle ortaya çıkan orman yangınları sonucunda bu gaz oluşmaktadır. Burada oluşan bu gazlar sadece bu bölgede kalmaz, rüzgar yardımıyla Dünya’nın diğer bölgelerine de ulaşmaktadır.

 

Yaz mevsiminden sonbahar mevsimine geçişte bitkiler tarafından meydana getirilen fotosentez miktarı azaldığından havaya salınan karbondioksitler tekrardan birikmeye başlar. Bitkilerin yapmış olduğu fotosentez havada bulunan karbondioksitin tamamını gidermede ehil olmadığından her yıl bir miktar gaz kalıcı olarak birikmeye başlar. Bu da küresel ısınma olarak da adlandırılan ve Dünya’nın sürekli olarak yaklaşık sıcaklığının artmasına niçin olmaktadır.

 

Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak atmosferde biriken karbondioksit gazlarının ve küresel ısınmanın ana nedeni insanların gerçekleştirdiği faaliyetlerdir. Evlerimizde ısınma amaçlı olarak kullanılan fosil yakıtlar, araçlarda yakıt olarak kullanılan kaynaklar yanma sonucu atmosfere karbondioksit gazı biriktirmektedir. Bunların haricinde sanayi alanında kullanılan kimyasallar havaya oldukça zarar vermektedir. Artan nüfus ile doğmuş bu gereksinimler hem soluduğumuz havayı kirletmekte bununla beraber küresel ısınmaya yol açmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Atmosfere,salınan,karbon,dioksit,gazının,başlıca,kaynakları,nelerdir?,Açıklayınız. Karbondioksit,,insan,faaliyetleri,cevabında,atmosfere,salınan,en,mühim,sera..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar