Atom numarası 35 olan atom için soruları cevaplayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.07.2020 tarih ve 23:07 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Atom numarası 35 olan atom için soruları cevaplayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Atom numarası 35 olan atom için

 

  1. a) Elektron dizilimini yazınız.
  2. b) Değerlik orbitalini belirtiniz.
  3. c) Değerlik elektronunun sayısını yazınız.
  4. d) Periyodik sistemdeki yerini belirtiniz.

 

Bir atom içerisinde elektronların bulunduğu yere periyot adı verilirken, elektronların bulunma ihtimalinin en yüksek olduğu alana ise orbital adı verilir. Her bir orbital üzerinde farklı sayılarda elektron bulundurabilir. Orbital dizilimi yazılan atomun periyodik sistemde bulunduğu grup numarası ve periyodu kolaylıkla tespit edilebilir. Örnek olarak 10 atom numarasına sahip Neon elementinin orbital dizilimi 1s2 2s2 2pşeklindedir. En yüksek baş katsayısı 2 olduğundan 2. Periyotta, s ve p orbitallerinin toplamı 8 sayısına eşit olduğundan 8A grubunda yer almaktadır diyebiliriz. Soruda verilen elementin atom numarası 35 olduğundan;

 

  • Atom numarası 35’e eşit olan Brom elementinin elektron dizilimi 1s22s22p63s23p64s23d104p5 şeklindedir. Son orbitali d veya f ile bitmediğinden bu element geçiş metalleri arasında yer almaz diyebiliriz. S ve p orbitali ile sonlanan elementler kesinlikle A grubuna aittir.
  • Değerlik orbitali bir atom için baş katsayısı en yüksek olan orbitale verilen addır. Baş kat sayısı aynı zamanda bir elementin periyodik cetvelde yer aldığı periyot sayısını da vermektedir. Bu element için baş katsayısı 4’tür ve bu periyotta 4s ve 4p orbitalleri yer almaktadır.
  • Değerlik elektron sayısı bir atomun son periyodunda yer alan toplam elektron sayısına verilen addır. Bu kavram aynı zamanda o atomun periyodik cetvelde yer aldığı grup numarasını da vermektedir. Aynı zamanda değerlik orbitallerinde bulunan toplam elektron sayısına da eşittir. Önceki soruda cevap olarak verdiğimiz 4s2 4p5 orbitallerinin toplam elektron sayısı 7 olduğundan değerlik elektron sayısı da “7”’ye eşittir.
  • 4 baş katsayısına ve 7 değerlik elektronu sahip Brom elementi 4.periyot 7A grubunda yer alan bir halojendir.

Anahtar Kelimeler : Atom,numarası,35,olan,atom,için a),Elektron,dizilimini,yazınız. b),Değerlik,orbitalini,belirtiniz.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar