Atom numarası 36 olan X elementinin nötron sayısı proton sayısından 11 fazladır. Buna bakılırsa bu elementin kütle numarası kaçtır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 21.07.2020 tarih ve 00:47 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Atom numarası 36 olan X elementinin nötron sayısı proton sayısından 11 fazladır. Buna bakılırsa bu elementin kütle numarası kaçtır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala


Bir elementi “X” harfiyle sembolize edersek bu elementin sağ ve sol bölümüne birtakım sayılar yazılmaktadır. Bu sayılar şöyle anlatım edilir : Sol alt köşeye yazılan proton sayısı,sağ alt köşeye yazılan elektron sayısı,sol üst köşeye yazılan kütle numarası,sağ üst köşeye yazılan iyon yükü ve sol ortaya yazılan nötron sayısını anlatım eder.Bir atomda atom numarası = proton sayısı = çekirdek yüküdü Bir soruda bu kavramlardan hangisi verilirse verilsin proton sayısı olarak ele alabiliriz.
Kütle numarası = nükleon sayısı ‘dır ve proton ve nötron sayısının toplanmasıyla elde edilir. ( proton sayısı + nötron sayısı )
İyon yükü bir atomun olumlu yönde yada olumsuz yüklü bulunduğunu bize gö Proton sayısından elektron sayısının çıkarılmasıyla elde edilir. ( proton sayısı – elektron sayısı )


Nötr atom, elektron ve proton sayısı birbirine eşit olan atomlara verilen addır. Periyodik tabloda yer edinen bütün elementler yansız olarak anlatım edilmektedir.

İyon ismi verilen atomlar ise muayyen oranda elektron veren yada alan atomlara verilen isimdir. Burada dikkat edilecek en mühim nokta ise protonlar ne olursa olsun hareket etmez, hareketli olan tanecik yalnızca elektronlardır.Yukarıdaki verilen detayları sual üstünde uygularsak :

Nötron sayısı proton sayısından 11 tane fazladır ifadesi yer alıyor. Soru içinde proton sayısıyla aynı idrak etme gelen atom numarası ise 36 olarak verilmiş. 36+11 işlemiyle nötron sayısı “47” olarak bulunmaktadır.Kütle numarası bildiğimiz suretiyle proton ve nötron sayısının toplamına eşittir ( proton sayısı + nötron sayısı). 36 olan proton sayısı ile 47 olan nötron sayısı toplandığında (36+47 ) kütle numarası 83 olarak bulunmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Bir,elementi,“X”,harfiyle,sembolize,edersek,bu,elementin,sağ,ve,solbölümünebirtakımsayılar,yazılmaktadır.,Bu,sayılarşöyleanlatı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar