Atomun çekirdeğinde bulunan tanecikler nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 22.07.2020 tarih ve 00:57 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Atomun çekirdeğinde bulunan tanecikler nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bir maddenin bütün özelliklerini taşıyan en minik yapı taşına atom denir. Atom çekirdeğini proton ve nötronlar oluşturur. Proton atomu pozitifli yüklü tanecikleri, nötronlar ise yüksüz taneciklerdir. Protonlar, her atom için değişik bir sayıdadır ve atomların numaralarını oluşturur. Proton ve nötronların toplamı elementin kütle numarasını vermektedir.Proton Özellikleri:

Atom çekirdeğindeki olumlu yönde yüklü taneciklerdir. Elektriksel yükü pozitiftir. Atom kütlesini oluşturacak düzeyde ağırlığa sahiptir. Protonların birbirini itme özelliği vardır. Her element kendine ait, benzeri olmayan bir proton sayısına sahiptir. Bu sayı, atom numarasını oluşturmaktadır. Atom numarası ile elementler Periyodik Cetvel’deki yerlerini alırlar. Aynı atom numarası ama değişik kütle numarasına haiz atomlara ise izotop atom denmektedir.Nötron Özellikleri:

Atom çekirdeğindeki yüksüz taneciklerdir. Protonlara kıyasla birazcık daha ağırdır.Proton ve elektronların birleşmesiyle oluşurlar. Elektriksel yükü sıfırdır. Hidrojen atomu hariç bütün atomların nötronları bulunmaktadır. Farklı elementlerin aynı sayıda nötronları bulunabilir, ek olarak aynı elementin değişik sayıda nötronları olabilir. Nötronları aynı sayıda olan atomlara izoton atomlar denmektedir.

Anahtar Kelimeler : Bir,maddeninbütünözelliklerini,taşıyan,enminikyapı,taşına,atom,denir.,Atom,çekirdeğini,proton,ve,nötronlar,oluşturur.,Proton,atomu,pozitifli,y&uum..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar