Buzdolabına koyduğumuz bal niçin kristallenir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 27.06.2020 tarih ve 00:22 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Buzdolabına koyduğumuz bal niçin kristallenir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Buzdolabına koyduğumuz bal kristallenebilir. Nedenini ve kristallenmeyi yok edebilmek için neler yapılabileceğimizi araştıralım.

 

Satın aldığımız balları buzdolabına koyduğumuzda kristalleşmesi bir başka deyişle de donması gayet naturel bir olaydır. Kavanozda bulunan balın üzerleri zamana bağlı olarak katılaşır ve üstünde kristal yapılar oluşur. Bu vaka tamamen fiziksel bir değişimdir. Diğer konulardan hatırlayacağınız üzere fizyolojik değişim maddenin yalnızca dış görünüşünde olup biten değişimdir. Bu vakada da balın kimyasal yapısında herhangi bir deforme ya da değişim meydana gelmez.

 

İçerisine kimyasal yollarla şeker şurubu vs. Eklenmiş olan feyk ballar bu biçimde kristalleşme olmadan uzun zaman süresince kalabilir. Almış olduğumuz balda bu vaka meydana vardığında balın reel olduğunu anlayabiliriz. Özellikle kış aylarında balın elde edilmiş olduğu çiçek ya da başka şartlara bağlı olarak kısa zamanda kristalleşme meydana gelebilir. Bu şekilde tüketildiğinde esenlik açısından herhangi bir ziyanı bulunmamaktadır. Bu biçimde tüketmek istemeyenler benmari usulü olarak da bilinen sıcak su ile dolu bir kabın içerisinde balı ısıtarak bu kristallerden kolayca kurtulabilirsiniz.

 

Kristalleşmenin en mühim sebepleri içerisinde yer edinen polen veya öteki partiküllerin miktarı, bal oluşumu sırasında yararlanılan çiçeklerin türü ve balın saklanıldığı yerin nem ile ısı değerleri yer almaktadır. Bal içinde yer edinen glikoz doyum noktasına ulaşır ve kristal duruma geçer. Balın kristalleşme sırasında meydana gelen vakalar yalnızca bundan ibarettir. 10 derecenin altında ve 25 derecenin üstüne kristalleşme daha zor meydana gelmektedir. Bu olay için en uygun ısı 14 derecedir. Ballarımızı muhafaza ederken bu ısı değerlerine dikkat ettiğimizde yaşanması daha uzun zaman alacaktır.

 

Ülkemizde kristalleşmiş ballar ilgi görmezken öteki ülkelerde bir doğallık göstergesi olarak algılandığından daha oldukça ilgi görmektedir.

Anahtar Kelimeler : Buzdolabına,koyduğumuz,bal,kristallenebilir.,Nedenini,ve,kristallenmeyi,yok,edebilmek,için,neler,yapılabileceğimizi,araştıralım. Satın,aldığımız,balları,buzdolabın..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar