Çinko hangi tür katı grubuna girer?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.07.2020 tarih ve 01:46 saatinde Kimya kategorisine yazıldı. Çinko hangi tür katı grubuna girer?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Çinko hangi tür katı sınıfına girer? Bu tür katılara değişik örnekler veriniz.

 

Periyodik tablo üzerinde 2B grubunda yer alan çinko, aleni gri renge sahip erime noktası düşük olan hassas bir metaldir. Katılar özellikleri bakımdan metalik, iyonik, kovalent ve moleküler olmak üzere dört değişik gruba ayrılır. Çinko elementi ise metalik katılar içinde yer almaktadır. Geçiş elementleri olarak adlandırılan B grubunda yer alan çinko günlük hayatta birçok kullanım alanına sahiptir. Eski çağlarda insanlar arasında düzmece gümüş olarak malum bu element sert yapısından dolayı kırılgandır. 120 derece sıcaklıkta sadece şekillenebilmektedir.

 

Çinko elementi tüm bileşiklerinde yükseltgen olarak görev yapar sadece +2 değerlik almaktadır. Bu elementin gündelik hayatta kullanım alanlarından bazıları ise şunlardır:

 

  1. Tıp alanında da kullanılan çinko, diş dolguları kurmak amacıyla cıva ile karıştırılarak malgama ismi verilen bir şekil oluşturulur. Bu sayede diş dolgularının daha sağlam bir yapıya sahip olması sağlanır.
  2. Çinko elementi ciltte su kaybını önlediğinden, kuru ciltler için tavsiye edilen merhemlerin içine de katılmaktadır. Fazlası deriye zarar verebileceğinden ince bir katman halinde cilde sürülmesi tavsiye edilmektedir.
  3. Şarj edilebilir pillerde, demir çelik ürünlerinde, çatı yapımı ve inşaat sektörlerinin diğer alanlarında uzun ömürlü bir yapıya haiz olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.
  4. Oksijen elementiyle çinko oksit adı verilen yapı haline kibrit yapımında, lastik üretiminde ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır.
  5. Çinkonun bir diğer özelliği ise insan bedeninde bağışıklık sisteminin muntazam çalışmasını sağlamasıdır. Bu özelliğinde ötürü birçok vitamin ve mineral içeren ilaçlarının yapımında da kullanılmaktadır.
     

Metalik katılar grubuna dahil olan bu maddenin yanı sıra birçok element de metalik özellik göstermektedir. Bunlardan bazıları; demir, alüminyum, gümüş, altın ve platindir. Bu maddeler de çinko elementi ile derhal derhal aynı özelliklere sahiptir.

Anahtar Kelimeler : Çinko,hangi,tür,katı,sınıfına,girer?,Bu,tür,katılara,değişik,örnekler,veriniz. Periyodik,tablo,üzerinde,2B,grubunda,yer,alan,çinko,,alen..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar